Уште еден доказ дека принцот Хари и Меган Маркл направиле добар избор да се преселат во Америка. Војводата и војвотката од Сасекс се добитници на престижната награда што ја доделува семејството Кенеди. Славната двојка ја доби наградата Ripple of Hope од непрофитната организација Robert F. Kennedy Human Rights.

Жителите на Сасекс беа почестени за нивната хуманитарна работа преку нивната фондација Арчевел, која се фокусира на подигање на свеста за прашања како што се расната правда, сексизмот, менталното здравје и многу повеќе. Некои од претходните добитници на оваа награда се поранешниот американски претседател Барак Обама, потпретседателката на земјата Камала Харис и сенаторот Стејси Абрамс.

За оваа специјална пригода, Маркл избра симболична облека, креација по мерка дизајнирана од Николас Гескиер за Луј Витон. Ова е првпат да ја носи француската куќа на ваков важен настан.

Бел фустан со долги ракави и отворени раменици, има и шлиц на предната страна. Во минималистички стил, таа истакна само прстен од аквамарин од личната колекција на принцезата Дијана, кој го носеше и на денот на нејзината венчавка.

Самиот фустан потсетуваше на нејзината венчаница, освен по бојата и кројот со едноставни линии и отворено бродско деколте, кое елегантно ги откриваше рамениците на Меган. Белата боја го симболизира мирот, оваа порака се чита од нејзиниот изглед, како признание од дизајнерот за филантропското дело на војводата и војвотката.