Војвотката внимателно пристапува кон грижата за нејзината ментална и физичка благосостојба, особено сака јога.

Војвотката од Сасекс долго време ги плени обожавателите со својата витка фигура и сјајот што го плени каде и да се појави. Таа беше опишана како „особено сјајна“ по раѓањето на нејзиниот син Арчи и ќерката Лилибет Дијана.

Не е изненадување што јогата и пилатес играат важна улога во фитнес режимот на Меган. Нејзината мајка Дорија Рагланд е поранешен инструктор по јога. Познато е дека сопругата на принцот Хари има избалансиран пристап кон нејзината благосостојба – но кои други техники за здравје и фитнес ги користи убавата Меган за да остане во форма, и физички и психички?

На веб-страницата „HelloMagazine“ се собрани некои од најголемите фитнес тајни и навики кои ја сочинуваат рутината на Меган Маркл за добро здравје и ментална стабилност. Ако сакате здрав начин на размислување и затегната фигура како Меган, разгледајте ги овие совети кои таа ги сподели со нас.

Инвестирајте во себе
– Си давам луксуз да застанам, да застанам малку. Сите ние сме толку неверојатно зафатени и жонглираме со толку многу работи одеднаш, но секогаш ми треба еден час само да се декомпресирам, да гледам телевизија, да се гушкам со моите кучиња и да уживам во чаша вино. Сето тоа е дел од инвестицијата. „Тоа е рамнотежа“, рече Меган.

Вежбајте јога
– Мајка ми беше инструктор по јога, па таа навика ми е во крвта. Сакам интензивни вињаса часови (дел од часови по јога што придонесува за развој на неколку физички и ментални квалитети: флексибилност, сила, издржливост и рамнотежа. Особено уживам во фантастичен хип-хоп во темна соба со свеќи. Најдоброто чувство!

, StoryLand

Останете мотивирани
– Моето здравје, мојата состојба на умот, чувството што го добивате после тренинг, сите овие работи ме тераат да се качам на душек или да одам во теретана. Понекогаш идејата за вежбање звучи апсолутно ужасно, но секогаш се потсетувам колку добро ќе се чувствувам потоа. Еуфорично, речиси совршено и моќно!

Не ви треба членство во теретана
– Сето тоа го правам сам, ги следам вежбите преку ДВД-а дома или одам сам на трчање. Мислам дека ако можете да се мотивирате, тоа е половина од добиената битка.

Медитирајте преку вежбање
– Трчањето отсекогаш било моја форма на движечка медитација, во која уживам бидејќи ми овозможува да излезам од мислите кои ме окупираат и сите обврски за кои размислувам. Сепак, понекогаш работам и со личен тренер.

Обидете се со пилатес
Зборувајќи за пилатес, кој користи машина која се фокусира на согорување и уредување на маснотиите низ телото, војвотката истакна:

– Тоа е навистина најдоброто нешто што можете да го направите за вашето тело. Забележувате како вашето тело се менува веднаш, посветете се на ова во само две сесии во теретана и ќе ја видите разликата.

, StoryLand

Тренирајте со пријател
– Сакам да дојдам во Велика Британија да тренирам со Расел (Бејтмен), основачот на SBC. Мојата пријателка Мили Мекинтош се радува на неговите вежби, па ќе ја поканам на час заедно следниот пат кога ќе бидам во Лондон. Сето ова за мене претставува голема мотивација и вистинско задоволство.

Прифатете ја вашата уникатност
Војвотката ги охрабрува луѓето да ја прифатат нивната уникатност, за здрав ум и пристап кон довербата на телото. Меган рече:

– Кога ќе се погледнам во огледало, ги гледам моите пеги. И јас ги сакам. Таков сум и јас сум целосно горд на тоа.

Не заборавајте да дишете
Одвојувањето време за длабоко дишење, дури и само за една минута, може да ви помогне да го забавите и да постигнете мир. Редовните паузи ако имате зафатен начин на живот може да направи чуда за вашето ментално здравје. Војвотката ужива да дише „бавно и внимателно“ и тоа е задолжителен дел од нејзиниот здрав начин на живот.