Патниците кои летаат од најпрометниот меѓународен аеродром во светот имаат нов простор за релаксација и релаксација.

Меѓународниот аеродром во Дубаи го отвори својот најголем салон за спиење, лоциран на терминалот 3 на Емирати.

Отворен за патници резервирани во која било класа во кабина, салонот на sleep ‘n fly од 575 квадратни метри може да опслужи 46 патници и нуди пристап до салонот за многу повеќе.

Патниците можат да резервираат една од неколкуте опции во двокатниот објект, вклучувајќи кабини за кревети на спрат, подлоги за Flexisuite со рамни кревети во стил на авион, пристап до салоните или деловни подлоги што доаѓаат со преклопни маси, повеќе опции за полнење и се претвораат во простори за состаноци.

The sleep 'n fly lounge has bunk bed suites, sleep pods or business alcoves. Photo: Airport Dimensions

За патниците кои сакаат да дремат пред лет, мешунките Flexisuite почнуваат од 110 долари за престој до шест часа. Дизајнирани во сличен стил на седиштата за авиокомпании од прва класа, тие може да се резервираат за кое било времетраење за да одговараат на распоредот на летови.

Секоја подлога има удобен стол што се потпира на рамен кревет, простор за складирање над главата, USB и приклучоци за напојување за да ги одржувате вашите уреди наполнети и маса за преклопување што се удвојува како мало биро. Тие се звучно изолирани и се заклучуваат одвнатре; патниците можат да побараат и перници, ќебиња и други погодности за мала надокнада.

За целосен ноќен сон, кабините на проѕевање, двокреветни или семејни кабини доаѓаат со кревети и памучна постелнина, приклучоци за уши и практична услуга за будење за да бидете сигурни дека нема да го пропуштите следниот лет. Цените започнуваат од 173 долари за посети до шест часа во кабина на спрат. Семејните кабини вклучуваат брачен кревет, кревети на спрат, детски кревет на извлекување и креветче за доенчиња.

Business pods offer high-speed wifi, multiple connections and can be converted into meeting rooms. Photo: Airport Dimensions

Деловните патници кои сакаат да резервираат наменски мешунки за да завршат некоја работа пред да летаат, ќе платат 43 долари за двочасовна посета.

Сместен на Concourse B, новиот концепт на sleep ‘n fly е четврти во DXB и најголем на Блискиот Исток.
Тоа е, исто така, единствениот објект што нуди искуство во Lounge Lite. Со седишта во стил на беседка со поглед на асфалтот, областа нуди место за одмор на патниците по пониска цена од влезот во салонот со целосна услуга. Посетите започнуваат од 29 долари за двочасовен престој. Достапни се бесплатни шкафчиња за да можете да ги складирате вашите работи додека дремете.

Достапни се туш кабини за доплата од 20 долари, а има и станица за кафе и безалкохолни пијалоци за самопослужување, со бесплатни неограничени пијалоци за гостите. Салонот е нелиценциран.

Одржливоста е земена во предвид во салонот каде што картичките со клучеви се 100 отсто биоразградливи, а мебелот е изработен од преработена кожа. Приборите за тоалети што им се нудат на гостите исто така содржат производи направени од бамбус, а сламките за пиење не се дозволени насекаде во дневната соба.