Со текот на годините, Mattel им оддаде почит на многу неверојатни жени со нивното ограничено издание на кукли Барби, од госпоѓата Си Џеј Вокер, првата американска само-направена жена милионер, до поетесата и активистка Маја Ангелоу. И само неколку месеци по објавувањето на минијатурната кралица Елизабета Втора, тие слават поинаков вид на кралско семејство – самата кралица на рокенролот. Направете пат за куклата Барби Тина Тарнер!

Како дел од музичката серија Signature на брендот, куклата Барби Тина Тарнер ја облекува иконската облека од музичкото видео „What’s Love Got to Do With It“, со нејзината препознатлива текстурана коса, тексас јакна, црн фустан, црни хулахопки и соодветни пумпи. . Куклата ја одбележува 40-годишнината од оваа песна, која ќе стане првиот и единствен сингл на Тарнер на листата 100 на Billboard Hot 100 кога беше објавена во 1984 година. година и најдобра женска поп вокална изведба; три од најголемите признанија. Една деценија подоцна, тој стана наслов на нејзиниот биографски филм, во кој глуми Анџела Басет.

Тарнер можеби имаше само една песна на бр. 1 на топ-листата на Билборд, но таа постигна многу повеќе во музичката индустрија. До денес, таа има продадено 100 милиони плочи ширум светот, доби 12 Греми награди и беше првата црна уметница и првата жена што се најде на насловната страница на Ролинг Стоун.

„Барби е горда што ја почитува неспоредливата кариера на „Кралицата на рокенролот“ со кукла Барби @TinaTurner“, гордо наведува компанијата на Инстаграм, истовремено најавувајќи ја нејзината „невидена музичка кариера“ на веб-страницата Creations Mattel. „Таа е добитничка на Греми, пејачка на топ листите и една од најпродаваните изведувачи на снимање на сите времиња“.

Сакате да знаете каде да ја купите куклата Барби Тина Тарнер? Достапно е на веб-страницата на Mattel и Amazon, како и на онлајн продавниците Target и Walmart.

Barbie Introduces Tina Turner Doll

Barbie Introduces Tina Turner Doll

Barbie Introduces Tina Turner Doll