Илон Маск беше поздравен додека го надгледуваше предавањето на првите автомобили од германско производство на Tesla во нејзината фабрика во Груенхајд во вторникот, со што го означи почетокот на инаугуративниот европски центар на американскиот производител на автомобили само две години откако беше првпат објавен.

Се слушаше гласна музика додека 30 клиенти и нивните семејства првпат ги видоа нивните блескави нови возила низ блескав, неонски осветлен тунел брендиран Тесла, плескајќи и навивајќи додека главниот извршен директор на Тесла, Маск танцуваше и се шегуваше со обожавателите.

„Ова е одличен ден за фабриката“, рече Маск, опишувајќи го како „уште еден чекор во насока на одржлива иднина“.

 

Новите сопственици ја добија конфигурацијата Model Y Performance, возило кое чини 63.990 евра (95.700 S$) со досег од 514 km (320 милји), рече Tesla, додавајќи дека новите нарачки од фабриката може да бидат испорачани од април.

Тесла соопшти дека досега се ангажирани околу 3.500 од очекуваните 12.000 работници на фабриката.

Со полн капацитет, фабриката ќе произведува 500.000 автомобили годишно, повеќе од 450.000 електрични возила на батерии што германскиот конкурент Фолксваген ги продаде на глобално ниво во 2021 година.

Исто така, на крајот ќе генерира 50 гигават часови (GWh) енергија од батеријата, надминувајќи ги сите други постројки во Германија. Се очекува Tesla првично да увезува батерии од Кина за својот модел Ys од германско производство пред да започне со локално производство на батерии.

Маск во вторникот рече дека производството на батерии ќе биде „предизвик“ следната година и ќе биде „ограничувачки фактор“ во наредните години, бидејќи Tesla има за цел агресивно да го зголеми производството на возила.

Засега, Фолксваген сè уште ја има внатрешната патека во трката за електрифицирање на европската флота, со пазарен удел од 25 отсто наспроти 13 отсто на Тесла. Г-дин Маск рече дека зголемувањето на производството ќе потрае подолго од две години потребни за изградба на фабриката.

JPMorgan предвиде дека Gruenheide ќе произведе околу 54.000 автомобили во 2022 година, зголемувајќи се на 280.000 во 2023 година и 500.000 до 2025 година.

Фолксваген, кој доби 95.000 нарачки за електрични возила во Европа оваа година, планира нова фабрика за електрични возила од 2 милијарди евра заедно со постојниот објект во Волфсбург и шест фабрики за батерии низ Европа.

Но, нејзината временска рамка заостанува онаа на Tesla, со фабриката за електрични возила што треба да се отвори во 2026 година и првата фабрика за батерии во 2023 година.