Ако верувавте во филмовите, би помислиле дека ЛГБТ активизмот е создаден од бели, геј мажи. Тоа едноставно не е така.

Марша П. Џонсон била афроамериканец геј и драг уметник – некој што се облекува екстравагантно и настапува како жена – од Њу Џерси, чиј активизам во 1960-тите и 70-тите имаше огромно влијание врз ЛГБТК+ заедницата.

Во тоа време, да се биде геј беше класифициран како ментална болест во САД. Геј луѓето редовно добивале закани и биле тепани од полицијата, а многумина во општеството ги избегнувале.

Марша велела дека „P“ е „Pay it no mind“ – фраза што ја користеле кога луѓето негативно коментирале за нивниот изглед или животните избори.

Во јуни 1969 година, кога Марша имала 23 години, полицијата извршила рација во геј бар во Њујорк, наречен The Stonewall Inn.

, StoryLand

Приказната на Марша П. Џонсон

Полицијата принудила над 200 луѓе да излезат од кафеаната и да излезат на улица, а потоа врз нив извршила прекумерно насилство.

Во 2019 година, началникот на полицискиот оддел на Њујорк се извини за нивните постапки, велејќи дека „дејствата преземени од NYPD биле погрешни“.

Марша, која во тоа време живеела и работела во Њујорк, била една од клучните фигури кои се спротивставиле на полицијата за време на рациите.

Марша се спротивставила на апсењето, но во следните денови водела и серија протести и немири барајќи права за геј луѓето.

Слично како и неодамнешните маршеви на Black Lives Matter во Соединетите Држави, вестите за овие протести се проширија низ целиот свет, инспирирајќи ги другите да се приклучат на протестите и групите за права да се борат за еднаквост.

Еден месец по протестите, првиот отворено геј марш се одржа во Њујорк – клучен момент за геј и транс заедницата насекаде.

Во 2017та година Нетфликс издаде документарен филм за смртта на Марша, со наслов “The Death and Life of Marsha P. Johnson”