Дали сте слушнале за црна рибизла: Едно од најчесто користените растенија во светот за зајакнување на имунитетот на децата

Традиционално, во античко време се користел за лекување на треска и ревматизам, додека старите Египќани го користеле за подобрување на тенот и лекување на изгореници, а во многу делови на Европа, вклучително и овде, сè уште се бере во природата и се користи во народната медицина. Денес, црната рибизла најчесто се зема како додаток за ублажување на симптомите на настинка и грип. Што е црна рибизла? Постојат неколку сорти на дрвото зова, кои се одликуваат со бели или црни цветни кластери или темно сини, речиси црни плодови. Најчестиот вид е Sambucus nigra, познат и како европски бобинки или црн...

Види повеќе

Јелена Ѓоковиќ пие чај кој е одличен за кожата и имунитетот

Таа се грижи за исхраната и здравиот начин на живот. Надалеку е познато дека Јелена Ѓоковиќ се храни здраво и дека многу внимава на исхраната. Таа се труди се што јаде да биде органско, природно и здраво и често споделува рецепти и здрави алтернативи со нејзините следбеници. Така таа неодамна објави фотографија на социјалната мрежа „Инстаграм“ како ужива во еден од омилените зимски пијалоци, а тоа е чајот од куркума. Со оглед на тоа што чајот од куркума е богат со витамини, минерали и други корисни соединенија, тој е одличен за зајакнување на имунитетот и заштита од настинки, а...

Види повеќе

Приказна на нашето време: Огромна победа на медицината во битката со ракот

Новиот лек кој се тестира за  карцином ги остави лекарите вчудоневидени откако се појави 100 отсто успешност во клиничките испитувања. Достарлимаб, лек со лабораториски произведени молекули кои делуваат како заменски антитела во човечкото тело, ги остави истражувачите изненадени откако сите 18 учесници беа разгледани во ремисија една година по испитувањето на лекот. Лекарите правеле физички прегледи, ендоскопии, ПЕТ скенови и МРИ и не успеале да најдат никаква трага од рак во нивните тела. Д-р Луис А. Дијаз Џуниор од Центарот за рак на Меморијал Слоан Кетеринг во Њујорк рекоа дека ова е „прв пат тоа да се случи во...

Види повеќе

Животна приказна на Ѓорѓе Балашевиќ: Интервју од минатото кое ќе ве натера да ги преслушате сите негови песни

Музичарот, кантавтор, писател, актер и неодамна режисер на филмот Као рани мрз, Ѓорѓе Балашевиќ, е роден на 11 мај 1953 година во Нови Сад, од родители Јован Балашевиќ и Вероника Долонец. Животот го поминува во родниот град, во семејната куќа лоцирана на улицата Јована Цвијиќ, која  ја делeше со сопругата Оливер, ќерките Јована и Јелена и синот Алекс. Балашевиќ почина на 19.02.2021 година но зад себе остави легендарни песни кои продолжуваат да ги греат нашите срца. Во продолжение се потсетуваме на неговите мисли, и живот преку едно негово интервју дадено за магазинот “Glossy” во 2010 година.   Интересно е...

Види повеќе

НАСА достигна нова пресвртница

Овој пејзаж од „планини“ и „долини“ прошарани со блескави ѕвезди е всушност работ на блискиот, млад регион кој формира ѕвезди наречен NGC 3324 во маглината Карина. Снимена во инфрацрвена светлина со новиот вселенски телескоп Џејмс Веб на НАСА, оваа слика за прв пат открива претходно невидливи области на раѓање на ѕвезди. Наречена космички карпи, навидум тродимензионалната слика на Веб изгледа како карпести планини на месечева вечер. Во реалноста, тоа е работ на џиновската, гасовита празнина во рамките на NGC 3324, а највисоките „врвови“ на оваа слика се високи околу 7 светлосни години. Кавернозното подрачје е издлабено од маглината со...

Види повеќе

Одри Хепберн: Животната приказна што можеби не ја знаете

Безвременскиот стил и грациозноста на актерката и хуманитарец Одри Хепберн беа легенди и останаа незаменливи во нивниот опсег и влијание. Актерката со белгиско потекло прво го привлече светското внимание како млада Парижанка со ококорени очи во Бродвејската продукција на „Џиџи“, а потоа како бунтовничка принцеза во „Римски одмор“. Подоцна, таа беше продавач на цвеќиња на Кокни во „Мојата убава дама“ и слободоумна придружничка во „Појадок кај Тифани“. За да ја одбележи плодната кариера и инспирираниот живот на Хепберн, Стакер составил листа од 25 факти од животната приказна на Хепберн кои можеби не ги знаете. На и надвор од екранот,...

Види повеќе

Приказната на Алан Тјуринг : Пробивач на кодови и компјутерски визионер

Неговите идеи доведоа до раните верзии на модерните компјутери и помогнаа да се победи во Втората светска војна. Сепак, тој умре како криминалец поради својата хомосексуалност. Неговиот генијален ум ги создаде првите визии за модерното компјутерско работење и произведе семинарски увид во она што стана познато како „вештачка интелигенција“. Како еден од највлијателните разбивачи на кодови во Втората светска војна, неговата криптологија даде интелигенција за која се верува дека ја забрзала победата на сојузниците. Но, по неговата смрт неколку години подоцна, голем дел од неговите тајни достигнувања за време на војната останаа класифицирани, далеку од очите на јавноста во...

Види повеќе

Ален Делон: Сфатив дека животот стана неподнослив, повеќе не ме привлекува

Во телефонско интервју за „Le Journal du dimanche“ Ален Делон даде тажни уверувања. Додека минатиот март неговиот син изјави дека на актерот му оди многу добро, минатата недела читателите добија попесимистичен Ален Делон, koj зборуваше за неговата осаменост. Сите мои пријатели ги нема “Жан-Пол Белмондо минатата година, Роми, Миреј Дарк, Натали Делон, сите жени во мојот живот заминаа исто така. Единствената остана Брижит Бардо. Ние сме многу добри пријатели. Често разговараме, малку како двајца стари кретени да разговараат за она што го знаеле и поминале. Зборуваме и за денот кога ќе заминеме. Ѝ велам дека се надевам дека ќе...

Види повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ