Повеќе од 50 години се мислеше дека дизајните на Марк Бохан за Диор се безбедно зачувани во архивата на куќата во Париз, но вистината е поинаква.

Имено, познатиот фустан бил пронајден во куфер во Лондон, кој и припаѓал на Ен Санз, сопругата на Гастон Санз, поранешен телохранител на актерката, возач и доверлив човек на Ричард Бартон.

Ен Санз изјавила за аукциската куќа дека фустанот, кој има маслинесто зелено елече со обемно бело здолниште со извезени зелени цветови, бил облечен само еднаш, но Тејлор го сметала за шармaнтен и дека ќе го носи со себе на своите патувања, пренесува People.

Dior haljina preko pola veka "čamila" u starom koferu

Сепак, Санз додава дека до 70-тите, на актерката и здодеало да ја носи својата облека низ светот, па Ен донирала еден куп од нејзината гардероба, вклучувајќи го и фустанот од 1961 година.

Elizabetine haljine koje su godinama čekale svoje trenutak da ugledaju svetlost dana

Фустанот и другите вредни предмети на актерката ќе бидат понудени на аукција на 6 декември и се очекува да достигнат цена од 42.000 до 72.000 долари.

Elizabet u Dior haljini 1961. na dodeli Oskara