Суперѕвездата на Лејкерс, Леброн Џејмс со ново постигнување во книгата на рекорди во НБА. Во саботата вечерта, Џејмс ја мина поранешната ѕвезда на Јута Џез, Карл Мелоун и стана втор водечки стрелец во историјата на лигата.

„Само да бидам дел од оваа лига многу години кога сум дел од неа и да бидам поврзан со некои од најдобрите кои некогаш ја играле оваа игра и момци кои некогаш сум ги гледал или студирал или читал или сум се стремел да бидам. Како .. Секогаш сум изгубен за зборови за тоа“, им рече Џејмс на новинарите по натпреварот.

Иако Лејкерси го загубија саботниот натпревар од Вашингтон Визардс, Џејмс тој постигна 38 поени. И покрај неговата способност за постигнување голови, Џејмс неодамна се жалеше дека не се зборува меѓу најдобрите стрелци во НБА.

Сепак, тоа што е самопрогласен „прв играч“ не го спречи Џејмс да ги собере поени. Откако се пресели на второто место на вечната листа на стрелци, тој заостанува нешто помалку од 1.500 поени зад Куќата на славните во НБА, а легендата на Лејкерс, Карим Абдул-Џабар — Џејмс има 36.947 поени, додека Абдул-Џабар има 38.387 поени. Ако Џејмс, кој е во својата 19-та сезона во НБА, може да остане здрав, би требало да го засени рекордот за нешто повеќе од две сезони. Но, тој не гледа толку далеку напред.

„Нема да си дозволам да размислувам за тоа“, им рече тој на новинарите. „Отсекогаш сум ја играл играта како што ја играв во текот на годините, а овие работи едноставно се случија со самото излегување и само играњето на играта на вистински начин. Обидувајќи се да победиме на секој натпревар, играјќи правилно начин, играјќи за вашите соиграчи и работи од таа природа“.

Тој додаде: „Се надевам дека ќе го постигнам тоа во одреден момент од мојата кариера, но нема да размислувам премногу за тоа.. додека не стигнеме таму“, се надевам.