Последната вечер на The Chromatica Ball е скратена поради временските услови.

Лејди Гага со солзи се извини откако мораше да го прекине последното шоу од нејзината турнеја во Мајами поради лошите временски услови.

Пејачката (36) беше на светската турнеја The Chromatica Ball, која започна во Дизелдорф на 17 јули и имаше состаноци во Канада, неколку американски држави и Европа, вклучително и две ноќи во Лондон.

Настапот на 17 септември во Мајами во саботата беше последната вечер од турнејата, но таа не успеа да ја заврши, а пејачката им кажа на обожавателите дека гром удира многу блиску до нив.

Во видеото објавено на нејзините повеќе од 53 милиони следбеници на Инстаграм, емотивната Лејди Гага рече: „Здраво на сите, ви благодарам многу што дојдовте на Chromatica Ball и навистина се обидовме да го завршиме шоуто вечерва во Мајами, но не можевме затоа што дури и кога дождот некако престана, имаше молња што удираше до земјата толку блиску до нас“.

Пејачката рече дека одлуката е донесена бидејќи сака да биде „одговорна и сакана“ и дека е загрижена за благосостојбата на членовите на публиката и нејзината екипа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

Сврзајќи неколку црвени рози, таа рече: „Значи, жал ми е што не успеавме да ја направиме епската изведба на Rain On Me in the rain, но она што повеќе ми вреди е животот, и на кој и да ми ги фрли овие сцената (розите) ќе ги негувам засекогаш“.

Таа продолжи да рече дека и требаше толку многу за да се „врати на место каде што можам да настапувам и да бидам здрава, и се надевам дека знаете дека дел од тоа зошто решив да не го завршам шоуто е затоа што сум здрава и тоа е здрава одлука за сите вас и за мене исто така“.

„Значи, те сакам и да, повеќе би сакал да бидам сув, но сите сме живи, затоа оди дома и биди безбеден и ќе се видиме следниот пат кога ќе бидам на сцената и дотогаш Chromatica никогаш нема да биде готова бидејќи Chromatica е за исцелување, а Chromatica е да знаеш дека ти си доволно и дека се чувствувам доволно вечерва, иако не стигнав да завршам, навистина се чувствувам доволно, па ти благодарам што ми го даде тоа, те сакам, чао“.

Нејзиниот оригинален албум Chromatica беше објавен во мај 2020 година и беше нејзиниот шести студиски албум, со соработки со Аријана Гранде, Елтон Џон и Блекпинк.