Би сакала да бидам кралица на срцата на луѓето – беше главната желба на покојната принцеза Дијана

Дијана, принцезата од Велс е родена на 1 јули 1961 година како Дијана Френсис Спенсер. Таа денеска ќе наполнеше 61 година да не беше страшната сообраќајна несреќа обвиена во тајност, кога животот на принцезата сакана од цела Велика Британија беше згаснат.

Дијана е родена во семејство на британско благородништво со кралско потекло. Се школувала во Англија и Швајцарија, а кога нејзиниот татко Џон Спенсер ја наследил титулата гроф, Дијана станала Лејди Дијана Спенсер или Лејди Ди.

Дијана веќе го запознала принцот Чарлс на 16-годишна возраст, кој тогаш била во врска со нејзината сестра Сара. Романсата се случи само две години откако и двајцата беа без партнер. Се запознале на забава, а шест месеци подоцна се вериле.

Пред да се омажи за принцот Чарлс, Дијана работела како учителка во градинка.

Во 1981 година, Дијана се омажила за принцот Чарлс во катедралата Свети Павле во Лондон. Свадбата беше спектакуларна, а преносот го пренесоа телевизиите ширум светот. Чарлс, кој беше 12 години постар од Дијана, изгледаше пресреќен во тоа време.

 

Princeza Dajana
На денот на венчавката имала неполни 20 години и била првата Англичанка по три века која се омажила за наследникот на британската круна, а блеснала во венчаница од девет илјади фунти, чиј воз бил долг како осум метри.

Дијана еднаш изјави дека не следи никакви правила и дека се води од своето срце и глава. Таа беше позната по своето големо сочувство кон другите, па затоа за кратко време стана омилена принцеза на народот, носејќи го епитетот Кралица на срцата.

Дијана се занимавала со хуманитарна работа. Работела за деца и млади луѓе, жртви на нагазни мини, болни од рак, ментално болни луѓе, луѓе заразени со ХИВ. Во 1987 година, фотографијата на која се ракува со човек кој боледува од СИДА го обиколи светот. Тоа беше време кога многумина сè уште мислеа дека вирусот се пренесува со допир.

 

Princeza Dajana
Принцезата од Велс го родила својот прв син Вилијам во 1982 година, а по нејзина желба се породила во болницата Сент Мери, а не по традиција во Бакингемската палата.

Таа го родила својот втор син, Хенри, кој се вика Хари, во 1984 година. Лејди Ди во текот на бракот се бореше со булимија, депресија, па дури и во неколку наврати се обиде да си го одземе животот.

Интервјуто кое Дијана го дала на својот професор Питер Сетелен во 1992 година изненади многумина бидејќи откри многу тајни. Тогаш признала дека била заљубена во кралскиот полицаец Бери Манаки, по што добил отказ, а неколку години подоцна мистериозно загинал во сообраќајна несреќа. Дијана била убедена дека тогаш бил ликвидиран.

Во тоа интервју, Дијана откри дека отишла кај кралицата Елизабета за помош во 1986 година, бидејќи дознала дека нејзиниот сопруг, принцот Чарлс, се гледа со Камила Паркер. Кралицата тогаш одговорила дека не знае што да прави Дијана и дека Чарлс е очаен. Тоа беше нејзината помош, изјавила Дијана во интервјуто.

.

Princeza Dajana

Проблемите во бракот започнале уште пред раѓањето на нивните синови, а Дијана од очај се обидела да си го одземе животот додека била бремена.

Она што јавноста не го знаеше пред нивната венчавка е дека Дајана и Чарлс се виделе само тринаесет пати пред бракот, а во интервју кое беше прикажано дури по нејзината смрт, Дијана откри дека се гледал со поранешната девојка Камила Паркер Боулс. уште пред свадбата.

– Пред да се венчаме, Чарлс се гледаше со сопругата три пати неделно – признала Дијана во едно од нејзините гостувања и се присетила на интервјуто што го дале по свршувачката:

– По свршувачката, репортерот не праша дали сме заљубени. Јас одговорив – Секако, а Чарлс додаде – Што и да значи љубовта. Целосно ме уништи – призна принцезата од Велс.

Princeza Dajana

Подоцна, на Чарлс многу му пречело тоа што Дајан стана миленичка на нацијата, кралица на срцата, модна икона и симбол на се позитивно, убаво и избалансирано.

По раѓањето на вториот син Хари, принцезата Дијана и Чарлс престанаа да делат кревет и нивниот сексуален живот беше целосно згаснат.

Дијана никогаш немала поддршка од кралицата бидејќи Елизабета ја сметала Дијана за непослушна.

Во 1992 година, Ендрју Мортон откри дека е во паралелна врска со Камила Паркер Боулс во книгата „Дијана: Нејзината вистинска приказна“.

Се зборуваше дека по ова откритие, Дијана паднала во длабока депресија и повторно се обидела да се самоубие. После тоа решила да се разведе од сопругот, но неколку месеци подоцна се обиделе уште еднаш да го спасат бракот, а главниот услов на Дијана бил Чарлс да престане да се гледа со Камила, што тој го одбил.

 

Kejt Midlton, Kate Middleton, Princess Diana tiara, princeza Dajana

После тоа, Дијана се повлече од очите на јавноста, а нацијата остана шокирана и лута на кралското семејство. Во 1995 година, Чарлс призна дека ја изневерува Дијана, а таа исто така призна дека го изневерува Чарлс.

Дајана и Чарлс се разведоа во 1996 година, а во едно интервју, на прашањето зошто се разведоа, принцезата од Велс рече:

– Бевме тројца во брак. Беше навистина преполно – беше реченицата на Дијана која засекогаш остана запаметена.