Долгогодишниот соработник Мајкл Фајнштајн тврди дека начинот на појавување на Минели претставувајќи го најдобриот филм минатиот месец бил во голема мера против нејзините желби.

Лајза Минели била „приморана“ да се појави во инвалидска количка против нејзина волја на доделувањето на Оскарите минатиот месец, тврди долгогодишен соработник.

Мајкл Фајнштајн, пејач и пијанист и пријател на Минели, изјави дека нејзиното појавување на крајот на церемонијата, на која ја додели наградата за најдобр филм заедно со Лејди Гага, ја остави „многу разочарана“.

„Таа се согласи да се појави на Оскарите само ако е на режисерско столче, затоа што има проблеми со грбот“, рече Фајнштајн во вторникот, говорејќи во шоуто „The Jess Cagle Show“ на SiriusXM.

„Таа рече: „Не сакам луѓето да ме гледаат како куцам таму“. Таа рече: „Знаеш, сакам да изгледам добро. Не сакам луѓето да се грижат за мене.“

Доделувањето на наградата за најдобра слика од страна на Минели и Гага на Кода обезбеди релативно мирно шоу, кое беше засенето од настаните еден час порано, кога Вил Смит му удри шлаканица на водителот Крис Рок на сцената.

Ова нарушување ги „потресе“ организаторите, тврди Фајнштајн, што ги натера да нагло го сменат планот за Минели. Според Фајнштајн, менаџер на сцената ја известил само неколку минути пред нејзиното појавување дека ќе седне во инвалидска количка наместо во режисерска.

Не е познато дали Минели првично требало да се качи на сцената со тркала, а потоа да биде префрлена на столот за време на рекламната пауза или дали требало да оди со помош до столот.

„Таа беше нервозна“, рече Фајнштајн, „и поради тоа изгледаше како да е надвор од неа. Можете ли да замислите дека одеднаш ќе бидете принудени да ве гледаат милиони луѓе онака како што не сакате да ве гледаат? Тоа е она што и се случи“.

Претходно оваа година, Фајнштајн и Минели дуетираа на Embraceable You за последниот албум на Фајнштајн, Гершвин Кантри.

Гага и Минели добија пофалби од публиката и критичарите за нивниот топол и заеднички пресврт. Двојката е блиска повеќе од една деценија, а минатиот месец поранешниот публицист на Минели, Скот Горенштајн, изјави за People дека нивното појавување на Оскарите било на директно барање на Гага.