Познатата манекенка многу се грижи за својот физички изглед
Една од најпознатите модели на 20 век, ѕвездата на спотот за песната „Uptown Girl“ на Били Џоел, Кристи Бринкли во февруари оваа година наполни 68 години.

Порано Кристи беше многу популарна, а нејзиното витко тело и убаво лице ги красеа насловните страници на многу светски магазини. И сега, на прагот на осмата деценија, Кристи може да се пофали со изглед на кој би позавиделе многу жени.

Со оглед на тоа што на 68 години изгледа барем 10 години помладо, жените ширум светот бараат од оваа позната манекенка да ја открие тајната на нејзината младост.

Кристи реши да им одговори, а неодамна на социјалната мрежа „Инстаграм“ откри неколку свои тајни.
Како што вели, главни фактори за добриот изглед се квалитетот и добриот сон, правилната исхрана, хидратацијата, како и заштитата и негата на кожата.

– Она што го правите секој ден ќе одреди колку ќе бидете здрави и живи – рече таа и додаде:

– Се зависи од тебе, во твои раце е! Ова се нештата што ги правам секој ден за да се чувствувам посилна и да ги поминам моите напорни денови.

Christie Brinkley, 68, took to Instagram this week to share a video of herself using her favorite beauty products while opening up about her anti-aging routine

Својата виталност ја должи и на вегетаријанската исхрана, хранејќи се на тој начин уште од својата 13-та година. Таа со години ја следеше „диетата со виножито“, односно диета која препорачува храна во спектарот на боите на виножитото: црвена, портокалова, жолта, зелена, сина и виолетова.

– Јас и целото мое семејство јадевме храна со боја на виножито секој ден. За ручек јадам зеленчук и правам салата, па додавам протеини како грашок или јаткасти плодови. „Вечерата е скоро иста, освен што можеби ќе го ставам мојот зеленчук врз грав, ориз, житарки или киноа“, рече Кристи.

Кристи откри дека секој ден става заштитен фактор, односно крема која штити од штетните фактори на сонцето и дека воопшто не сака да користи ботокс.