Комичарот Крис Рок не му се обрати директно на неодамнешното видео со извинување на Вил Смит кога беше на сцената во Атланта во петокот, но тој продолжи да се шегува за озлогласениот инцидент на Оскарите кога му удри шлаканица од актерот додека го доделуваше шоуто за награди.

„Ако сите тврдат дека се жртви, тогаш никој нема да ги слушне вистинските жртви“, рече Рок. „Дури и мене кога ми удри шaмар Смит… Отидов на работа следниот ден, добив деца“, се пошегува тој, според Си-Ен-Ен.

Рок постојано го спомнуваше инцидентот за неговото шоу на сцената, а подоцна во Атланта забележа: „Секој што ќе го каже зборот повреден, никогаш не бил удрен во лице“.

Рок јавно не коментираше директно за шамарот, вклучително и по неодамнешното видео извинување на Смит, кое директно се однесуваше на стрипот.

„Посегнав до Крис и пораката што се врати е дека тој не е подготвен да разговара и кога ќе биде, ќе подаде рака, па ќе ти кажам Крис, ти се извинувам. Моето однесување беше неприфатливо и тука сум секогаш кога сте подготвени да разговарате“, рече Смит во долгото видео, поставено на неговиот канал на YouTube и страницата на Инстаграм.

Смит му удри шлаканица на Рок на сцената по шегата за неговата сопруга Џејда Пинкет-Смит и нејзиниот изглед.

По шлаканицата, Смит поднесе оставка од Академијата за филмски уметности и науки. Нему му беше изречена и 10-годишна забрана.