Во својот прв официјален говор по смртта на кралицата Елизабета Втора, кралот Чарлс III испрати пораки до неговото семејство, вклучувајќи ги принцот Хари, Меган Маркл, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

Како што кралското семејство влегува во ново поглавје, кралот Чарлс III испраќа љубов до сите негови членови. Тоа ги вклучува и принцот Хари и Меган Маркл, кои се преселиле во Калифорнија откако се откажаа како високи членови на кралското семејство.

Еден ден по смртта на кралицата Елизабета Втора, Чарлс – во своето прво обраќање до нацијата како нов суверен – ги упати своите добри желби на војводата и војвотката од Сасекс. „Сакам и да ја изразам мојата љубов кон Хари и Меган“, рече Чарлс, „додека тие продолжуваат да ги градат своите животи во странство“.

И покрај сите пријавени тензии, Хари и Меган моментално се во Обединетото Кралство и ќе останат таму по смртта на кралицата на 8 септември. Војводата дури отпатува во Шкотска за да биде со својот татко и членовите на семејството неколку часа по смртта на монархот .

Во говорот на Чарлс на 9 септември, тој размислуваше за наследството на неговата мајка и за времето на жалост на неговото семејство.
„Ви зборувам денес со чувства на длабока тага“, започна тој. „Во текот на нејзиниот живот, Нејзиното Височество Кралицата – мојата сакана Мајка – беше инспирација и пример за мене и за целото мое семејство, и ние ѝ го должиме најсрдечниот долг што секое семејство може да го должи на својата мајка; за нејзината љубов, наклонетост, водство , разбирање и пример. Кралицата Елизабета беше добро проживеан живот; ветување со судбината одржано и таа е најдлабоко тагува во нејзиното заминување. Тоа ветување за доживотна служба ви го обновувам денес на сите.

Meghan Markle, Prince Harry, King Charles

„Покрај личната тага што ја чувствува целото мое семејство, ние исто така ја споделуваме со многумина од вас во Обединетото Кралство“, продолжи тој, „во сите земји каде што кралицата беше шеф на државата, во Комонвелтот и ширум светот. длабоко чувство на благодарност за повеќе од седумдесет години во кои мајка ми, како кралица, им служеше на луѓето од толку многу народи“.

Подоцна, Чарлс им испрати љубов на својот најстар син принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, а истовремено ги потврди и нивните нови титули.

„Како мој наследник, Вилијам сега ги презема шкотските титули кои ми значеа толку многу“, рече Чарлс. „Тој ме наследува како војвода од Корнвол и ги презема одговорностите за Војводството Корнвол, кои ги преземам повеќе од пет децении. толку голема привилегија да поднесам во текот на толку голем дел од мојот живот и должност“.

Додаде 73-годишниот: „Со Кетрин покрај него, нашиот нов принц и принцеза од Велс, знам, ќе продолжат да ги инспирираат и водат нашите национални разговори, помагајќи да се доведе маргиналното до централното поле каде што може да се даде витална помош. .