Според неговото семејство, комичарот Гилберт Готфрид починл денес  на 67-годишна возраст.

„Срцето ни е скршено бидејќи мора  да објавиме дека почина нашиот сакан Гилберт Готфрид по долго боледување“, напиша неговото семејство во изјавата споделена на неговиот Твитер профил.

Готфрид, кој изведуваше стенд-ап комедија повеќе од 50 години, стана познат како „комичарот на комичарот“ „бидејќи неговите изведби во живо ја ставаат настрана политичката коректност додека испорачуваат шеги кои не познаваат граници“, се вели во соопштението.

Неговата комична кариера доведе до улоги во филмови како „Полицаец од Беверли Хилс II“, „Проблемско дете“, „Погледни кој зборува II“ и „Аристократи“. Тој, исто така, беше гласот на мудриот папагал  Јаго во иконскиот анимиран филм на Дизни „Аладин“.

Неодамна, во 2017 година, тој беше тема на документарниот филм „Гилберт“, за неговиот живот. Тој, исто така, беше ко-домаќин на подкаст, „Неверојатниот колосален подкаст на Гилберт Готфрид!“, каде што тој и Френк Сантопадре интервјуираа холивудски икони и легенди.

Неговото семејство го опиша како „најкомичен глас во комедијата“, како и „прекрасен сопруг, брат, пријател и татко на неговите две мали деца“.