Запознајте ја наследничката на најголемиот француски козметички гигант.

Прашајте го секој кој е најбогатиот човек на светот и веднаш ќе помислат на имиња како Илон Маск или Џеф Безос, па прашајте ги кои се најбогатите жени на светот и ќе сфатите колку луѓе не се запознаени со нив, и покрај нивните неверојатен придонес кон општеството и другите достигнувања.

Пред неколку недели Форбс ја објави својата позната листа на најбогати милијардери ширум светот, кога беше откриено дека единствената основач на најголемиот француски синџир на козметика, Франсоаз Бетенкур Маерс, веќе втора година е и најбогатата жена на светот. во низа. Бетенкур Маерс и нејзиното семејство поседуваат околу 33% од акциите на овој гигант, во чиј одбор е од 1997 година и на чие чело е претседател на семејниот холдинг.

Мајерс првпат се појави на листата на Форбс на светски милијардери во 2018 година, откако во септември 2017 година почина нејзината мајка Лилијан Бетенкур, од која ја презеде титулата за најбогата жена на светот. По нејзината смрт, Мајерс го наследи нејзиното богатство и стана најбогатата жена на светот.

Сепак, за неа се уште многу малку се знае, со оглед на тоа што многу вешто го избегнува вниманието на медиумите.

Веќе беше споменато дека тој поседува 33 отсто од акциите во еден од најголемите и најпрепознатливите козметички брендови во светот, кој стои зад основачот Јуџин Шулер, дедото на Мајерс. Уделот и богатството на компанијата го наследила од нејзината мајка, а и покрај глобалната пандемија која предизвика хаос во светската економија, приходите на овој козметички гигант само во 2021 година достигнале 35,5 милијарди евра.

Богатата наследничка е и претседателка на филантропската фондација која ја основала заедно со нејзините родители, мајката Лилијана и политичарот Андре Бетанкур. Основана со цел да придонесе за подобро француско општество во 1987 година, Фондацијата Бетенкур-Шулер ја промовира инклузивноста и го подобрува влијанието на Франција на меѓународната сцена во животните науки и уметностите. Од своето основање, тие доделија награди на 620 лауреати и поддржаа повеќе од 1.000 проекти водени од талентирани поединци, тимови, здруженија и организации. Покрај тоа, Мајерс и нејзиното семејство (заедно со нејзината козметичка компанија) донираа 226 милиони долари за да помогнат во обновувањето на иконата Нотр Дам во Париз по пожарот во 2019 година.

Од друга страна, и покрај тоа што потекнуваше од семејство кое секогаш организираше големи забави и учествуваше во гламурозни настани, Мајерс секогаш се држеше подалеку од центарот на вниманието. Според извештајот на Vanity Fair, таа уживала да свири клавир или да се препушта на книги – хоби што ги имала уште од детството. Познато е дека е родена и израсната како католичка, па ја искористила својата вера за да го истражува книжевниот свет. Таа напиша и објави неколку библиски коментари кои се занимаваа со зборови и изрази во Библијата, како и со семејните стебла и племиња кои беа присутни во тоа време. Таа напиша и книга за грчките богови и се фокусираше на нивната генеалогија.

Иако Мејерс е најбогатата жена на листата на милијардери на Форбс, таа е и 14-та најбогата личност во светот, веднаш зад неа е Алис Волтон, ќерката на основачот на американскиот малопродажен гигант.

, StoryLand

Конфликт во семејството поради љубовникот на мајката
Иако денес е најбогатата жена на светот и мирно управува со своето богатство со двата сина, кои седат со неа во управниот одбор на нивната компанија, нејзиниот живот го одбележа жесток конфликт со нејзината мајка, кој длабоко го погоди целото нивно семејство.

На 6 декември 2010 година, Лилијана и Франсоа се сретнаа на многу посебен вид на семејно обединување. Наместо шолја чај и колачиња, кои доликуваат на средба помеѓу мајка и ќерка, на состанокот присуствувал адвокатот Паскал Вилхелм, со пенкало во рака и документ од 28 страници поставен пред него. Лилијан тогаш имала 88 години, а нејзината единствена ќерка 57.

Заедно, тие ја парафираа секоја страница од договорот и анексот што беа изготвени во тајност и ставија правен крај на војната што видно ги подели три години претходно. Со потпишувањето на овој договор, кој го виде Ле Монд, Лилијан, тогаш единствената наследничка на козметичкиот гигант, се предаде и прифати „мандат за идна заштита“, старателство што ќе ја спречи да се ослободи од сите нејзини средства и пари во иднина. . Во замена за ова ограничување, таа доби потврда дека Франсоа-Мари Баниер, паметен и световен фотограф во кој нејзината мајка била вљубена и на која до тој момент му подарила подароци вредни милијарда евра – може да го задржи сето она што Лилијан го дала. тој се вклопува и ја започнува својата луда дарежливост.

Мајка и ќерка потоа, исто така, се согласија да се повлечат од сите правни постапки што се водеа една против друга во претходните години, и конечно, го назначија сопругот на Франсоаза и несаканиот зет на Лилијан, Жан-Пјер Мајерс, за извршен директор на семејната холдинг компанија и семејна канцеларија задолжена за управување со милијардите што ги генерирал козметичкиот гигант.

Тоа беше трансфер на авторитет, кодифициран од адвокати, во клима на целосна и меѓусебна недоверба, без преседан на такво ниво во историјата на францускиот капитализам.