Ким Бесинџер е американска филмска актерка со шведско и ирско потекло. Таа е родена на 8 декември 1953 година, а денес има 69 години.

Таа е родена како трето дете во семејството, а уште од најмала возраст зборувала за тоа како ќе стане актерка. Како тинејџерка пливала, танцувала, вежбала гимнастика, а на 16 години победила на натпреварот „Мис Јуниор“, кога изведе песна од мјузиклот „Мојата убава дама“, пишува „Википедија“.

Кариера

Во раните 1970-ти, тие се преселиле во Њујорк, каде што таа почнала да работи како фотомодел, а помеѓу модните ревии почнала да посетува часови по глума. Во 1976 година, Ким се преселила во Лос Анџелес, каде што го доживеала првиот напад на паника, по што не ја напуштила куќата шест месеци.

Таа привлече големо внимание кон себе во 1983 година кога се појави на насловната страница на „Плејбој“, а потоа ја играше улогата на Бонд девојка со Шон Конери како Џејмс Бонд.

Тaa станa еротска ѕвезда во 1986 година по филмот „Девет и пол недели“ со Мики Рурк.

После тоа доаѓа период на криза во приватниот живот, промашени инвестиции, најава за банкрот.

Брак со Алек Болдвин

Во мај 1990 година, Ким го запознала Алек Болдвин на сетот на филмот „The Marrying Man“.

Тие се венчаа во август 1993 година и се разделија во 2000 година. Тогаш Алек ги обвини адвокатите и психолозите на Ким Бесинџер, велејќи дека најмалку ја обвинува за разводот. Тој подоцна напиша во својата книга за седумгодишната битка за старателство над Ерлед, велејќи дека Ким потрошила огромна сума пари за да го оспори неговиот родителски пристап кон нивната ќерка.

И покрај разводот, Алек направи се за да остане во животот на својата ќерка Ајрланд.

По породувањето, Ким страдаше од агорафобија (страв од отворени простори) и се повлече од очите на јавноста се додека не и беше понуден филмот L.A. Confidential во 1997 година. За улогата во овој филм Ким доби Оскар и стана една од најплатените актерки во Холивуд, но по ова повторно се повлече бидејќи бракот со Болдвин и се распаѓа.

Ким имаше проблеми и во основното семејство. Таа долго време не била во контакт со нејзината мајка и роднините, а нејзиниот татко и најмладата сестра Ешли биле единствените членови на семејството кои биле поканети на нејзината свадба во 1993 година. Сепак, во 2015 година се чини дека дошло до помирување бидејќи мајката Ен за Радар онлајн изјавила дека ја очекуваат Ким да дојде за Божиќ.

Борба против агорафобија

Во мај оваа година, актерката во интервју за подкастот воден од Џејда Пинкет-Смит „Red Table Talk“ призна дека се борела со агорафобија. Тоа го објаснила како нарушување поради кое избегнувала јавни места, но и места и ситуации кои предизвикуваат паника.

– Морав повторно да научам да возам, со години не сакав да возам низ тунелите во Малибу. Сето ова ме правеше нервозна, морав да се мачам за да сфатам што треба да направам – изјавила Ким.

– Не излегов од дома, не одев на вечери. Навистина е ужасно кога човек кој живеел како мене не знае што се случува. Се изгасна во мене – додаде таа.