Кога би можеле да снимиме филм за животот на Кијану, тој веројатно би добил неколку Оскари. Се разбира, има само еден човек кој би можел совршено да ја отслика улогата.Ривс често не зборува за низата настани што го направиле тој што е. Само тој го знае секој пресврт  на неговиот живот и има восхитувачка грациозност и воздржаност кога станува збор за споделување на неговата приказна. Неверојатните несреќи кои го снашле биле само еден дел од сликата.

Кариерата на Киану Ривс тргна на кривулест пат кон успехот и дури подоцна светот го забележа и го призна она што е – борец, хуманитарен и пред сè, скромен човек.

Кој е Кијану Ривс?

Киану Ривс е роден во Бејрут, Либан на 2 септември 1964 година.

Долго пред да стане срцекршач и херој од акционите филмови, актерот не спиел во кревет од рози.
Неговиот татко, Семјуел Ривс, поминал половина од својот живот зад решетки поради дилање хероин, за да го напушти семејството кога Киану имал само 3 години.
Мајката на Киану, Патриша, била оставена сама да се грижи за момчето и неговата сестра Ким. Иако била костимограф, наводно во тоа време работела како стриптизета и била единствената хранителка во семејството. Прво, тричленото семејство се преселило од Либан во Сиднеј, а потоа во Њујорк.
На крајот, тие се населиле во Торонто. Во текот на овој период, мајката на Киану се премажила 3 ​​пати, што значело дека идниот актер имал 3 очувци за краток временски период.
Како тинејџер, ѕвездата се борела со дислексија и склоност да не го послуша авторитетот што го натерло на крајот да го напушти училиштето. Во своето интервју за Today, Киану му рекол на новинарот дека „немал традиционален пат бидејќи сменил 4 средни училишта“, така што целиот овој период бил прилично “нерамен” за него.

Киану никогаш не завршил средно училиште.

Ова е огромен недостаток што некој треба да го надмине. Кијану отиде над и над своите очекувања – но најголемите испити на неговата личност доаѓаат многу подоцна.

Карпест пат до ѕвезда

Кијану отсекогаш сакал да стане актер. Иако не бил одличен ученик на училиште, тој одсекогаш негувал голем интерес за глума.
Хокејот, исто така, имал посебно место во неговото срце и бил извонреден како голман, но неговата спортска кариера била запрена откако го повредил коленото. Повредата и до ден денес постои, а неговите фанови тоа јасно можеа да го видат на сетот на Џон Вик.

Можеби во ѕвездите беше напишано дека наместо тоа, Кијану ќе стане актер од А-листата кој ќе го заземе Холивуд.

Со глума се вклучил кога имал само девет години. Тој одиграл неколку улоги во театарот, па дури и беше избран за улогата на Меркутио во класиката на Шекспир „Ромео и Јулија“ кога имал само 15 години.
Во доцните 80-ти, Кијану се појави во неколку реклами, вклучувајќи ја и онаа за Кока Кола. Тој го направи своето прво филмско појавување во Еден чекор подалеку, но не можеше да го најде своето место додека не се пресели во Лос Анџелес.
Како човек во раните дваесетти години без заштеда и големи планови, Кијану беше решен да го освои Градот на ангелите. Пол Арон, поранешниот очув на Киану, му помогна во тоа време со тоа што најде соодветен менаџер за актерот. Улогите набрзо почнаа да се натрупуваат.
Актерот со бебешко лице стана препознатлив по тоа што глумеше тинејџери. Тој се заглави во улогата на бесното или несмасно момче водено од растечките хормони.
Сепак, тој беше уметник кој знаеше што сака. Ги искористи повеќето прилики што му ги фрлаше животот, но го држеше погледот кон својот гол.
Во текот на 1990-тите, тој полека почна да излегува од неговите тинејџерски улоги. Тој остави огромен впечаток со Point Break (1991), заедно со неговиот колега Патрик Свејзи. Во 1992 година ја добива филмската награда на MTV за најпосакуван маж.

Реалност почудна од фикција

Малку по малку, актерот стана еден од најбараните и најфалените мажи во Холивуд. Жените ширум светот полудеа по неговиот убав изглед и шарм. Сепак, малку се знаеше за неговиот љубовен живот од почетокот на неговата кариера.

Никогаш не бил типична славна личност и на папараците им правеше навистина проблем. Според неговите зборови, тој ја свел потрошувачката на опојни средства на минимум и не дозволил да биде проголтан од суровиот вител на пороци на славните.
Тој навистина призна дека користел одредени супстанци во минатото. Но, неговиот тогашен најдобар пријател и колега Ривер Феникс почина поради предозирање, а тоа го наведе Кијану непобитно да застане против злоупотребата на дрога.
1994 година означи пресвртница во неговата кариера кога ја доби главната улога заедно со Сандра Булок. Ремек-делото Speed преполно со акција набрзо стана светски хит.
Холивудските медиуми постојано тврдеа дека неговата врска со Булок ги надминува пријателските односи.

Кон крајот на 2011 година, гласините за нивната врска беа поинтензивни од кога било, но, и покрај очигледната хемија меѓу нив, дуото никогаш не отиде подалеку од нивната романса на екранот.
Интересно е тоа што Киану одби да го игра продолжението на филмот Speed ​​и реши да се врати на одборите. Тој повторно влезе во светот на театарот играјќи го Хамлет и доби одлични критики. Критичарите рекоа дека тој толку добро ја толкувал улогата затоа што всушност бил Хамлет – грациозен принц кој ги обединува невиноста и гневот во неговиот лик.
Набргу потоа, Ривс ја освежи својата кариера уште еднаш појавувајќи се во високобуџетни парчиња како што се Walk in the Clouds и Chain Reaction. Тој се зближи со Шарлиз Терон додека го снимаа филмот „Devils advocate“, а таблоидите неколку пати ги фатија како „премногу се гушкаат“ во јавноста. Двојката никогаш не призна романтична врска надвор од филмските сетови.

Најтажниот човек во Холивуд

Во 1999 година, кариерата на Кијану вртоглаво порасна кога ја доби главната улога во акциониот класик „Матрикс“. Успешно ја совладал улогата со исклучително физички напор, која, според некои проценки, додала повеќе од 30 милиони долари на неговата банкарска сметка. Интересно, на кастингот, Ривс беше избран пред другите холивудски А-листи како Леонардо ди Каприо, Вил Смит и Бред Пит.
Но, застрашувачки облаци се собираа над животот на Кијану.
Првиот шок дошол откако на неговата сестра и била дијагностицирана леукемија во 1992 година. Иако јавноста во тоа време не била свесна за тоа, Кијану донирал многу пари на добротворни организации и организации за рак. Тој дури води и приватна добротворна фондација.

„Имам приватна фондација која работи пет или шест години и помага во неколку детски болници и истражување на ракот“, изјави актерот за Ladies Home Journal во 2009 година. „Не сакам да го прикачам моето име на неа. , Јас само ја оставив фондацијата да го прави тоа што го прави“, додаде тој.

 

Во периодот на снимањето на Матрикс запознал жена која ќе му го промени животот.Нејзиното име беше Џенифер Сајм и во тоа време работеше како личен асистент на Дејвид Линч. Двајцата се запознале на забава на издавачката куќа во Лос Анџелес и набрзо почнале да излегуваат. Таа беше првата девојка по долго време што јавно се појави како официјална девојка на Кијану. Беше јасно дека таа му значи светот.
Една година во нивната врска и Сајм беше бремена. Двојката не се венчала, но почнале да живеат заедно, со нетрпение чекајќи го пристигнувањето на бебето.
Тој ден дојде прерано. Всушност, бебето се родило предвреме во осмиот месец и за жал, лекарите не можеле ништо да направат за да го спасат девојчето. Нејзините уништени родители ја нарекле Ава Арчер Сајм-Ривс.
Односот меѓу актерот и неговата девојка почна да се влошува бидејќи тие не можеа да се справат со огромната тага. Тие се оддалечија, но повремено одржуваа контакти.
Враќајќи се од домашна забава утрото на 2 април 2001 година, Џенифер Сајм изгубила контрола над своето возило и удрила во ред паркирани автомобили во Лос Анџелес. Таа починала веднаш.

Нејзиното тело беше положено до нивната покојна ќерка на гробиштата во Меморијалниот парк Вествуд Вилиџ во Лос Анџелес.
Губењето на детето и љубовта на неговиот живот набргу потоа го скрши срцето на Кијану на мали парчиња. Тој требаше да започне со снимање на продолжението на Матрикс, но мораше да одвои малку време за да тагува.
Иако никогаш не бил премногу отворен за својот приватен живот, овие настани го натерале уште повеќе да се повлече во својата приватност.

„Голем дел од моето ценење за животот дојде преку загуба. Животот е скапоцен. Вреди“. – Кијану Ривс, Интервју за списанието Парада, 2006 година

По овие трагични настани, животот на актерот никогаш не бил ист.

„Тагата ја менува формата, но никогаш не завршува“, додаде Киану за истото интервју. „Се што можете да направите е да се надевате дека тагата ќе се трансформира и, наместо да чувствувате болка и збунетост, повторно ќе бидете заедно во сеќавање, дека таму ќе има утеха и задоволство, а не само загуба“.

Премногу добар за овој свет

Кијану со години го немаше никаде бидејќи актерот намерно се одмори од центарот на вниманието. Но, наскоро, луѓето почнаа да го гледаат Киану во секакви случајни ситуации во јавноста – тој беше очигледно депресивен, но го задржа приземниот шарм што отсекогаш го поседуваше.
Наместо да го исмеваат или да го остават да падне во заборав, неговите обожаватели сакаа да му дадат малку љубов и поддршка.
Тие почнаа да ги споделуваат своите приказни за средбите со актерот и многу од нив беа расплакани. Различни луѓе твитаа за нивните искуства додека разговараат со него, и сите се согласија дека тој е сладок, љубезен и навистина добар слушател. Некако, Киану успеа да ја избегне таа типична холивудска ароганција. Неговите обожаватели дури и го нарекоа „светскиот добар човек.

Ода на среќата

Долго време, Киану се држеше подалеку од центарот на вниманието и речиси ништо не се знаеше за неговиот живот во врска. Тој држеше низок профил додека се бореше со депресијата. Тој се обиде да ја врати кариерата со 47 Ronin, но филмот беше пропуст. Никој всушност не веруваше дека ќе направи уште едно враќање, а камоли да го повтори успехот на Матрикс.
Но, потоа дојде Џон Вик, уште една голема блокбастерска франшиза, и сите очи повторно беа вперени во Кијану.
Тагата и тагата на пензионираниот лик на атентатор го погодија Ривс. Во своето интервју за Гардијан во 2019 година, актерот рече дека тагата „била една од основите на улогата за Џон Вик. Ја сакам неговата тага“.

„За ликот и во животот, се работи за љубовта на личноста по која тагувате, и секогаш кога ќе можете да правите друштво со тој оган, топло е. Апсолутно се поврзувам со тоа и мислам дека никогаш нема да го надминете тоа. Тагата и загубата, тоа се работи кои никогаш не исчезнуваат. Тие остануваат со вас“, додаде тој.

Еден од начините на кои Кијану се бореше со тагата и загубата беше пишувањето. Во 2009 година, тој се здружи со Александра Грант, визуелна уметница, и тие двајца создадоа издавачка куќа наречена X Artists’ Books. Нивното партнерство, исто така, резултираше со сликовницата на Ривс, Ода на среќата, која содржи песни од актерот и илустрации од Александра Грант.

Тоа беше почеток на едно убаво пријателство меѓу двајцата. Всушност, набрзо стана повеќе од само пријателство.
Двојката ја чуваше својата врска подалеку од центарот на вниманието сè додека конечно не се појавија заедно држејќи се за рака на уметничката и филмската гала LACMA во Лос Анџелес 2020 година.

Се чинеше дека Кијану конечно излезе од својата школка и повторно се почувствува самоуверен.
Обожавателите ширум светот се радуваа и уште повеќе го засакаа Киану бидејќи тој беше една од ретките холивудски ѕвезди што имаа партнер кој не одговара на стандардите за убавина во индустријата. Но, повторно, кој би очекувал нешто помалку од овој човек?