Двата фустани ги изработи и дизајнираше Џени Пекам.

Принцезата од Велс Кејт Мидлтон и принцезата Шарлин од Монако носеа многу слични фустани од модната дизајнерка Џени Пекам, но едната изгледаше „екстра кралско”.

Кејт Мидлтон ги остави сите без здив кога се појави на црвениот тепих на премиерата на филмот „James Bond: No Time to Die“ во 2021 година во прекрасен златен фустан. Една година пред тоа, принцезата Шарлин од Монако се појави во многу сличен фустан, само во сребрена боја, кога присуствуваше на галата во Монте Карло за здравје на планетата.

Двата фустани ги изработи и дизајнираше Џени Пекам, но само една дама го подигна својот стајлинг на повисоко ниво со одредени модни додатоци.

Беше вистински момент кога Кејт донесе златен фустан бидејќи немаше многу можности да се облече гламурозно поради пандемијата. Џени Пекам го создаде фустанот на Кејт со тема 007 со EON Productions, филмската компанија зад филмовите за Џејмс Бонд.

Украсената наметка обвиткана преку рамената и каскадна надолу позади го направи овој фустан навистина креација што краде сцена. Кејт фустанот го спои со пар златни обетки, а на нозете носеше пар златни потпетици.

, StoryLand

Според модните критичари, Кејт изгледала „екстра кралско“ и зрачела со самодоверба и староскул холивудски гламур.

Принцезата Шарлин, пак, една година претходно носеше многу сличен фустан во сребрена боја. Она што нејзиниот изглед го подигна на повисоко ниво е накитот.

Принцезата носеше многу посебен ѓердан од модниот бренд „репоси“.