Изборот на Дијана за веренички прстен со средишен камен од сафир наместо дијамант беше невообичаен, но има посебна причина за тоа.

Кејт Мидлтон е сопственик на еден од најзавидните веренички прстени во светот, примерок од сафир кој некогаш и припаѓал на покојната принцеза Дијана.

Принцот Вилијам ја запроси својата долгогодишна девојка Кејт Мидлтон додека беа на одмор во Кенија во 2010 година, а неговиот избор на прстен не можеше да биде поуникатен.

Прстенот од сафир и дијамант кој денес гордо го носи Кејт и припаѓаше на покојната Лејди Ди, која првпат го откри прстенот во 1981 година кога беше објавена нејзината свршувачка со принцот Чарлс.

Принцот Чарлс од Велс со овој прстен се сврши со Лејди Дијана Спенсер и оттогаш тој е најпознатиот веренички прстен на светот.

Лејди Ди, за жал, не го носеше долго прстенот: трагично загина во 1997 година во сообраќајна несреќа во Париз, а овој случај се уште е обвиен со мистерија и е проследен со бројни контроверзи. Прстенот, сепак, најде нова благородна дама чија рака ја краси; Во 2010 година се најде на раката на Кејт Мидлтон. Синот на Дијана, принцот Вилијам сакал неговата мајка некако да биде присутна на венчавката, па на својата вереница и го подарил овој прстен.

Се веруваше дека Дијана сама го избрала вереничкиот прстен од кралскиот златар Гарард, а се вели дека изборот бил инспириран од брош од сафир што ѝ го дал на кралицата Викторија принцот Алберт за нивната свадба во 1840 година, а кој кралицата редовно го носела.

, StoryLand

Со централен камен од сафир наместо дијамант, изборот на Дијана беше невообичаен за веренички прстен, а се шпекулираше дека секој може да купи прстен од каталог на златара. Меѓутоа, објаснувањето било дека Дијана го избрала сафирот поради неговата сличност со вереничкиот прстен на нејзината мајка и затоа што ги надополнувал нејзините сини очи.

Обложен со дијаманти, прстенот на Дијана е еден од најпрепознатливите веренички прстени во светот, а обожавателите на кралското семејство беа воодушевени што повторно го видоа на раката на Кејт Мидлтон во 2010 година.

Експертите за накит проценуваат дека прстенот на Кејт денес би можел да вреди меѓу 350.000 и 470.000 евра поради неговата поврзаност со покојната „Кралица на срцата“, Лејди Ди.

Во центарот на прстенот е 12-каратен овален син сафир опкружен со 14 помали дијаманти.

Во подоцнежните години, Дијана вградила дополнителни огради во прстенот за да го зацврсти каменот, а Кејт побарала од златарот да додаде мониста одвнатре за прстенот подобро да и стои на раката, без да влијае на естетската надворешност на прстенот.