Giselle, Karina, Ningning и Winter треба да бидат уморни. Тие штотуку пристигнаа во Калифорнија по долгиот лет од Сеул, на крајот на светот. Но, четирите ѕвезди на К-поп групата девојките од Аеспа  имаат важна работа – и тие го знаат влогот. Тие за прв пат во нивната кратка кариера настапуваат за публика во живо. И не само на која било сцена: туку на многу популарната Коачела. Откако започна пандемијата во ноември 2020 година, Аespa постоеше само во свет во криза. Но, има нешто што ги издвојува: Аespa постои и како четири виртуелни аватари, секој внимателно направен да одговара на нивниот “човечки” колега, во фантастичен метаверс.

Сега, тие се подготвени да докажат дека се повеќе од она што обожавателите го виделе на екраните. .

Тивко и фокусирано, четирите жени од Аеспа седат наредени на каучот во мала хотелска соба каде што се собраа на фотосесија пред Коачела. Може да биде вознемирувачко да ги гледате без нивните аватари, кои се појавуваат на фотографиите и видеата заедно со нивните реални инспирации. Неупатениот гледач може да направи двојна слика. Aespa е експеримент, но може да биде и неизбежен следен чекор за музичката индустрија: нов начин да се премости виртуелното и реалното. Досега, Aespa има издадено само неколку синглови и едно ЕП со шест песни – но тоа ЕП собори рекорди, дебитирајќи на листата на албуми на Билборд 200 повисоко од која било претходна К-поп група девојки. Нивното прво музичко видео, „Black Mamba“ го имаше најбрзото искачување на YouTube до 100 милиони прегледи за деби на К-поп.

Резултат: Aespa го учи концептот на метаверзно-мајчин уметничко во исто време со своите фанови – секоја песна и видео e друго парче во сложувалката.

Целта е „да се нормализираат концептите на метаверзите и нашите обожаватели и другите луѓе да бидат малку поудобни со целата идеја за тоа“, вели Жизел. Тоа е патување на кое обожавателите можат да продолжат со одвојување време да ги гледаат видеата на Aespa и да ја консумираат нивната содржина, освен само да уживаат во песните. Тие сакаат да ги натераат луѓето да размислуваат – за јасите што ги презентираме на интернет и за начините на кои комуницираме со нашите виртуелни идентитети.

Неколку дена подоцна, Жизел, Карина, Винтер и Нингнинг се искачија на сцената Коачела во борбени чизми и мини здолништа, со музика и кореографија од 10 минути. Нивните аватари блеснаа на екранот зад нив, но фокусот беше на изведувачите. Метаверзумот можеби е дел од нашата неизбежна колективна иднина, но Aespa работи на тоа прво да го освои овој свет.