Кејт Мидлтон и Меган Маркл присуствуваа на погребот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската опатија на 19 септември, облечени во облека што му оддадоа почит на починатиот монарх.

За погребот на покојната кралица на 19 септември, принцезата од Велс и војвотката од Сасекс облекоа накит што им го подари покојниот монарх. Кејт носеше бисерни обетки и чокер со четири прамени бисери и дијаманти, вториот што го носеше во многу прилики низ годините.

Кејт првпат го носеше бесценетиот ѓердан во 2017 година, за време на прославата на 70-годишнината од кралицата и принцот Филип, а подоцна го облече за погребот на принцот Филип во 2021 година.

Бисерите од чокерот наводно и биле подарени на кралицата од јапонската влада во 1970-тите. Покојната монарх го носеше ѓерданот неколку пати во текот на нејзиниот живот, вклучително и на забавата за 70-тиот роденден на премиерката Маргарет Тачер во 1995 година.

Што се однесува до обетките, тоа беа свадбен подарок на кралицата Елизабета од Хаким од Бахреин. Имено, принцезата Дијана, исто така, носеше и ѓердан и обетки за повеќе државни настани, вклучително и за државна посета со холандската кралица Беатрикс во 1982 година.

Како и Кејт, Меган ја почести кралицата преку нејзината облека за жалост. За услугите, таа носеше пар обетки со дијаманти и бисер, кои ѝ ги подари кралицата во 2018 година

.

Kate Middleton, Meghan Markle, Queen Elizabeth Funeral

Од смртта на кралицата на 8 септември, кралското семејство и оддаде почит на својата сакана баба на многу начини, вклучително и преку нивната жалост облека.

Бакингемската палата потврди дека Кејт го носела омиленото бисерно ѓердан на кралицата со три жици на приемот за генералните гувернери на земјите на Комонвелтот на 17 септември.

Кралицата ги носеше бисерите речиси секојдневно, дури и ги носеше во нејзиниот последен портрет, кој беше објавен на 17 септември, пред нејзиниот погреб. Според Бакингемската палата, фотографијата на блескавата кралица е направена претходно оваа година за да се одбележи платинестиот јубилеј.

King Charles III, Princess Anne, Queen Elizabeth Funeral

 

Prince Harry, Queen Elizabeth Funeral

King Charles III, Prince William, Queen Elizabeth Funeral

Windsor Castle, Queen Elizabeth Funeral

Prince Harry, Queen Elizabeth Funeral

Prince George and Princess Charlotte, Queen Elizabeth Funeral

Coffin Ceremonial Procession, Queen Elizabeth Funeral

Kate Middlleton, Prince George, Queen Elizabeth Funeral

Casket, Queen Elizabeth Funeral

Guards escort the coffin, Windsor Castle, Queen Elizabeth Funeral

King Charles III, Prince William, Windsor Castle, Queen Elizabeth Funeral