Луѓето се толку под влијание на проценката на другите. Тие престануваат да бркаат соништа, само затоа што некој им рекол дека не можат или не треба да го сторат тоа.

Како е ова за инспиративна приказна? Започнува со пандемијата, а две години подоцна се претвора во остварување на сонот.

Се работи за хумор, упорност и изнаоѓање начини да се трансформираат големите проблеми во уште поголеми предности.

Главниот лик: Кабане Ламе, 22-годишен сенегалски имигрант во Италија, кој заработувал 1.000 долари месечно како келнер и работник во фабрика пред да биде отпуштен на почетокот на пандемијата во март 2020 година. За време на карантинот, тој започна да создава видеа на TikTok од станот на неговите родители, под скратеното име Khaby Lame.

Претходно ова лето, Ламе стана број 1 влијателен на TikTok во светот, со речиси 150 милиони следбеници и милиони повеќе на други социјални мрежи. Тој е на пат да заработи 10 милиони долари годишно.

Има толку многу фасцинантни елементи во приказната на Ламе, вклучително и како се раѓаат ѕвездите, како инфлуенсерите заработуваат пари, како функционираат социјалните медиуми во третата деценија и како да се поврзете со огромна публика.

Има и едноставна радост да се гледа некој кој вели дека неговиот животен сон бил да ги насмее луѓето и да го обезбеди своето семејство, а кој сега всушност добива шанса да го направи тоа.

Но, мислам дека најинспиративното и најинтригантното нешто што треба да се одземе овде е како Лам го надмина предизвикот што повеќето луѓе би го нашле толку застрашувачки што никогаш не би започнале, па дури и го трансформирале во суперсила.

Проблемот: Ламе навистина не зборува многу англиски, што може да замислите дека ќе го отежне поврзувањето со голема публика. (Тој зборува малку, очигледно, и учи – повеќе за тоа подолу – но многу поудобно е во неговиот мајчин италијански.)
Супермоќта: Како резултат на тоа, Ламе воопшто престана да зборува во неговите видеа, а фактот што тој речиси целосно молчи, потпирајќи се на изрази, гестови и реквизити за хумор, му овозможи брзо да ја зголеми светската база на обожаватели, бидејќи тоа го прави Не е важно на кој јазик зборуваат неговите гледачи.
„Тоа е достапно за повеќе луѓе отколку кога би ги направил моите видеа на англиски. Зборувам универзален јазик што сите го разбираат“, изјави тој за Форбс (на италијански) претходно оваа година.

„Тој во основа вели дека тоа е неговата моќ“, објасни една жена која преведуваше за Ламе за време на друго интервју. „Фактот дека тој може така да комуницира без воопшто да зборува – затоа што не зборува ниту италијански – тоа е неговата моќ.

Да разгледаме уште два брзи детали: опис на видеата на Ламе, во случај да не сте го виделе, и објаснување како заработува пари.

Прво, видеата. Лебот и путерот на Ламе тивко, едноставно, се исмејува со трендовите на TikTok и другите вирусни хитови, разоткривајќи магични трикови или смешно едноставни лајф хакови. Другите видеа се само чиста нем комедија, со огорчена, „сечија“ личност.

Опишувањето на видеата навистина не ги прави правдата; тие се кратки и едноставни, а можеби ќе сакате само да погледнете неколку. Вклучив ролна за нагласување на дното на оваа колона, но други примери вклучуваат:

Разоткривање на магичен трик (13,6 милиони прегледи)
Се потсмева на видео за танц со пожарникари (52 милиони прегледи)
Исмејувачки видеа за самоодбрана (97 милиони прегледи)
Донесување на резултатот од видео колонска вода за Денот на вљубените до апсурдност (135 милиони прегледи)
Второ, парите. Според неодамнешниот извештај во Fortune, кој го пресметал бројот на приходи од 10 милиони долари, ова вклучува 750.000 долари за една спонзорирана објава на TikTok со „големо холивудско студио“.

Видеото не е идентификувано во статијата, но можеби е ова: пост од 59 секунди минатиот месец во кој Ламе (тивко) глумеше со Идрис Елба во промото за филмот на Елба, Ѕвер.

Ламе е харизматичен актер и забавен за навивање. Но, исто така, се надевам дека другите луѓе кои размислуваат за нивните соништа ќе размислат за неговиот пример, особено ако се во искушение да ги намалат своите амбиции затоа што можеби не изгледаат реални.

Клучот: Понекогаш решението не е да ги прилагодите вашите соништа за да одговараат на светот, туку наместо тоа да го прилагодите начинот на кој комуницирате со зборот за да ги остварите вашите соништа.

Сегашните планови на Ламе вклучуваат правење повеќе видеа, но и работа на англискиот јазик, така што ако се променат алгоритмите на социјалните мрежи, тој ќе има и други опции за кариера.

Стратегиите за учење на јазикот вклучуваат формално туторство, според Fortune, но исто така и прекумерно гледање американски телевизиски емисии за деца како населбата на Даниел Тајгер неколку часа на ден.

„Секој ден се будам правејќи го она што го сакам“, рече тој за време на едно италијанско интервју во март, додавајќи: „Луѓето се толку под влијание на осудувањето на другите. Тие престануваат да бркаат соништа, само затоа што некој им рекол дека не можат да го остварат или не треба да го прави тоа. Јас сум жив доказ дека секој може да си го подобри животот без разлика од каде доаѓа“.

Ги гледав скоро сите видеа на Ламе додека ја пишував оваа приказна, а сега ќе одам да го довршам остатокот. Еве еден брз компендиум на некои од неговите врвни моменти, ако сакате и вие малку инспирација.