Желбата да се стане богат е универзална. Но, тоа веројатно е невозможно ако започнете со многу малку или без пари. На крајот на краиштата, постои една стара изрека „мора да имаш.
Желбата да се стане богат е универзална. Но, тоа веројатно е невозможно ако започнете со многу малку или без пари. На крајот на краиштата, постои една стара поговорка „мора да имаш пари за да заработиш пари“. Ако веќе немате пари за работа, можеби мислите дека никогаш нема да можете да изградите значително богатство.

Сепак, ова не е сосема точно. И покрај тоа што имате малку пари за штедење, постојат чекори што можете да ги преземете за да соберете одредена сума на богатство со текот на времето. Тоа не значи дека нема да биде лесно. Во зависност од вашата географска локација, износот на долгот и приходот, ова ќе биде поголем предизвик за некои. Сепак, можно е.

Не ми веруваш? Па, Ендрју Карнеги, Опра, Лери Елисон, Доли Партон, Шелдон Аделсон, Џорџ Сорос, Ралф Лорен и Шахид Кан имаат инспиративни приказни за партали до богатство. Некои пораснаа во сиромаштија или мораа да ги надминат личните неволји, додека други ја започнаа својата кариера работејќи под минималната плата.

Едноставно кажано, ако сакате да станете милионер, треба да започнете од некаде. Можеби се чувствувате како да сте зад другите, но не заборавајте да се споредувате со другите. Фокусирајте се на она што можете да го контролирате, како што се вашите сопствени финансии. Откако ќе започнете, градењето богатство можеби нема да биде толку тешко како што мислевте.

Со тоа во минути, ајде да погледнеме неколку чекори за да започнете од богатење од ништо до милиони.

Променете го вашиот начин на размислување

Промената на вашиот начин на размислување за пари ќе влијае на тоа како гледате на парите, како и на тоа како се однесувате со нив. Уште повеќе, утврдено е дека позитивниот став кон парите може да го ублажи финансискиот стрес.

Зошто е тоа добра работа? Како резултат на избегнување финансиски стрес, веројатно ќе:

Организирај ги вашите пари
– Зачувај пари
– Планирајте го вашиот шопинг пред да одите
– Бидете сигурни дека сте подготвени за неочекувани трошоци
– За да се подобри вашата финансиска состојба, треба да бидете способни да ги правите тие работи.

Накратко, за да знаете како да се збогатите од ништо, важно е да го прифатите вистинскиот начин на размислување. На крајот на краиштата, ќе успеете да имате доверба дека ги поседувате вештините потребни за да заработите пари, а потоа да го следите планот. Како резултат на тоа, ќе ви треба многу трпение за да останете посветени.

Направете ја математиката

После тоа, смачкајте ги бројките за да одредите што е потребно за да ја достигнете вашата цел со седум цифри, предлага Грант Кардоне, автор на „Книшката за милионер: Како да се супер богат“.

„За секоја цел да биде остварлива, мора да верувате во нејзината можност како реална и остварлива цел“, пишува Кардоне. „Начинот да го направите ова е едноставно со математика од милион долари. На колку различни начини можете да соберете еден милион долари?

Според Кардоне, ако можете да убедите 5.000 луѓе да купат производ од 200 долари, ќе имате 1 милион долари. Алтернативно, ако 5.000 луѓе ви плаќаат 17 долари месечно за една година, тогаш ќе добиете и 1 милион долари. Иако овие примери се многу поедноставени, поентата на Кардоне останува: „Направете ја математиката за да создадете можност, а потоа креирајте стратегија“, вели Кардоне.

Направете финансиски попис

Треба да знаете од каде почнувате пред да станете богати. Пописот на вашите финансиски средства може да ви помогне да одредите дали навистина почнувате од 0 (или во негативно) со создавањето богатство.

Но, што всушност е финансиски инвентар? Тоа е едноставно индивидуален финансиски инвентар е список на сите нечии средства и обврски. Ако сакате да го сфатите ова, можете да наведете сè што поседувате на едната страна:

Куќа
Автомобили или други возила
Банкарски сметки
Инвестициски сметки
Колекционерски предмети, антиквитети или други наследства
Полиси за животно осигурување
Од друга страна, ќе наведете што должите, вклучувајќи:

Хипотека
Автоматски или лични заеми
Студентски заем
Кредитни картички
Трошоците за медицинска нега
Даноци
Заеми за вашиот бизнис
Со помош на калкулатор за нето вредност, можете да ги вклучите бројките од двете страни. Користењето на овој индикатор може да ви покаже колку блиску или колку далеку сте до постигнување на вашите долгорочни цели за да станете богати.

Живејте под вашите можности

И покрај заблудата, не мора да имате никаков денар или да пропуштите животни искуства кога живеете под вашите можности. Всушност, тоа „едноставно значи дека трошите помалку или подеднакво отколку што заработувате секој месец“, објаснува Дина Ричи во претходна статија на Due. „Како резултат на тоа, не се ставате во долгови живеејќи од пластика. И уште поважно, ова ќе ви помогне да создадете постабилна финансиска иднина“.

„Се разбира, да се живее во рамките на вашите можности бара дисциплина и малку пожртвуваност“, додава Деана. „Меѓутоа, ако се држите до тоа, ќе ги добиете следните награди, покрај тоа што ќе избегнете долг:

Анксиозноста и стресот се намалуваат.
Освен што ве прави поуспешни, тоа е добро и за вашето здравје.
Вашиот кредитен резултат нема да ве загрижува.
Способност да се акумулира богатство.
Ќе има повеќе слобода за вас.
Ќе бидете финансиски сигурни.
Живеејќи според вашите можности.
Прашањето е како некој навистина може да живее во рамките на своите можности без да се лишува себеси? Дозволете ми да понудам неколку предлози:

Користете го правилото 50/30/20 за да креирате буџет. Потрошете половина од вашиот приход на потреби како што се храна и засолниште, третина на потреби и четвртина на штедење.

Автоматизирајте ги вашите заштеди за да заштедите пари пред да ги потрошите. На друг начин, ставете процент од вашата плата на штедна или пензионерска сметка со автоматски депозити.

Не трошете ги парите на неискористени трошоци, како што се членствата во теретана.

Престанете да се обидувате да останете во чекор со Џонс. И покрај нивниот очигледен финансиски просперитет, тие можеби ја кријат својата вистинска финансиска состојба. Тие, всушност, би можеле да бидат длабоко во долгови.

Воздржете се од моментално задоволство. Ако сакате да избегнете да плаќате целосна цена за намирници, облека, електроника или патување, можеби ќе чекате за продажба.

Искористете ги предностите на даночните намалувања. Даночниот одбиток го намалува износот на приход што се оданочува на федерално и државно ниво. Честопати е поволно да се инвестира во планови за пензионирање, да се даваат добротворни придонеси и да се придонесе за финансирање на колеџот ако подлежите на даноци.

Реструктуирајте го вашиот долг. Погодно отплати го долгот. Консолидација на долгот или преговарање за подобра каматна стапка со заемодавачите се два примери.

Само кажи не

Понатаму, Џеф Роуз, CFP® и основач на Good Financial Cents, предлага удобно да си кажете „не“ на себе.

„Ова е важно кога купувате или кога сте излезени“, нагласува тој. Тој повикува да се избегнуваат импулсни купувања во овој случај. На пример, да купите нешто што ви се допаѓа затоа што не е премногу скапо.

„Уште полоша е можноста да купувате работи преку Интернет во денешно време и да ви бидат доставени до вашиот праг за само неколку дена“, додава тој. „Ако го правите тоа неколку пати неделно, трошењето навистина може да се зголеми“.

„Еден трик е да се спроведе „Правило 72 часа“ за какви било купувања, особено за артикли преку Интернет. 72 часа пред да го купите.“ По три дена ќе можете да кажете дали ви треба или дали само го сакате предметот (а не ви треба).

Зголемете го вашиот тековен приход

Со зголемување на вашиот приход, можете да го започнете патувањето кон станување богат. Одличен и едноставен начин да го направите ова е да побарате покачување на вашата сегашна работа. Сепак, важно е да имате одлично работно искуство и да сте работеле за компанијата некое време пред да побарате. Можно е ако сте добар вработен, да ви ја зголемат платата за да ве спречат да барате друга позиција.

Што ако вашето барање за плата биде одбиено? Па, ако долго време сте работеле кај вашиот сегашен работодавец и сте завршиле добро, сега е време да преминете на позелени пасишта. Надградете ја вашата биографија и почнете да барате можност што може да ви ја даде платата што ја заслужувате.

Ако сакате да добиете подобро платена работа, може да размислите и за продолжување на вашето образование. Како алтернатива за земање студентски заеми за колеџ, сепак, можете да размислите за кариера во занаети. Некои примери би биле електричар, водоводџија, технологија за HVAC, стоматолошки асистент или фризер.

Исто така, програмите за трговска кариера обично се поевтини и одземаат помалку време за завршување од колеџите.

Создадете повеќе текови на приходи

Старата поговорка дека не ги ставате сите ваши јајца во една корпа важи за вашиот приход. Всушност, милионерот обично има седум приходи. Зошто? Создавате финансиска стабилност и го зголемувате вашето богатство побрзо кога го диверзифицирате вашиот приход.
Со странична гужва, како и со вашата секојдневна работа, можете да создадете два приходи наместо да се потпирате само на еден. Вашата гужва сепак ќе ви обезбеди приход ако ја изгубите работата поради некоја причина. Можете дури и да ја проширите вашата странична гужва на мал бизнис ако е профитабилен.

Вашата главна работа, споредна работа, пасивен приход, инвестициски сметки, камата од штедни сметки и имоти за изнајмување се сите примери за текови на приходи. Можностите се бескрајни. За да станете богати, треба да воспоставите повеќе текови на приход.

Важно е да се разбере дека многу шеми за брзо збогатување се всушност токму тоа – шеми. Затоа, наместо да барате шема за брзо збогатување, фокусирајте се на градење на повеќекратен прилив на приход.

Инвестирајте мудро

Инвестирањето на вашите пари е голем чекор кон збогатување од ништо. Без разлика каква е вашата финансиска состојба, сепак можете да инвестирате за да започнете да акумулирате богатство.

Дополнително, ќе сакате на крајот да ги диверзифицирате вашите инвестиции, исто како што создавате повеќе текови на приходи. Повторно, имањето повеќе извори на приход ви овозможува да генерирате повеќе приходи. Меѓу нив се:

Акции
Обврзници
Заеднички фондови
Недвижен имот
Бизниси
Благородни метали
Животна средина, социјална и владеење

Исто како и со заштедите, рано инвестирање ќе ви помогне побрзо да изградите богатство. Само не дозволувајте стравот од берзата да ве држи назад. Работете со брокерско или робо-советник за да започнете.

Опкружете се со луѓе што те поддржуваат

Бидејќи ни се познати, честопати се опкружуваме со оградувачи и луѓе кои нè држат надолу. За секој кој сака да стане нешто што не е, неопходно е да се опкружи со луѓе кои се веќе таму или се на пат.

Без разлика колку неверојатно звучат вашите идеи, овие луѓе ќе ве поддржат наместо да ги обесхрабруваат. Мотивираните луѓе си помагаат меѓусебно да ги постигнат своите цели и можат да бидат инспирација.

Во отсуство на некој близок до вас или во вашиот живот кој одговара на овој опис, направете го следното најдобро нешто. Прочитајте за некој што го прави тоа. Читањето биографии на луѓе со слични достигнувања ве одржува мотивирани и на вистинскиот пат.

Можеби дури и ќе излезете со ваши идеи врз основа на нивната деловна такт. Размислете за луѓе кои не се родени во богатство и привилегии; туку барајте луѓе кои имале просечен живот пред да станат успешни.