Градот на јадранскиот брег, каде што е роден познатиот италијански режисер Федерико Фелини, е позната туристичка дестинација.

Иако Римини е особено интересен во текот на летото, благодарение на богатата историја и многуте знаменитости, тој е одлична дестинација и во други периоди од годината.

Љубезноста на домаќинот е она што нема да остави рамнодушен ниту еден турист доколку реши да го посети гратчето на само 20-ина километри од Сан Марино, кое се наоѓа помеѓу Јадранското Море од едната и Апенините од другата страна.

Историја, уметност и одмор

Со историја од околу две илјади години, Римини и останатите имаат што да им понудат на туристите. И тоа не само за љубителите на антиквитети, туку и за оние кои сакаат да уживаат во уметноста, природата и гастрономските специјалитети за време на нивниот одмор.

Прошетката по најдолгата и најголема плажа на целиот јадрански брег, со која Римини може да се пофали, е особено привлечна во зима, кога многу подобро се гледаат големината и должината на брегот, бидејќи нема вообичаен мебел.

, StoryLand

Историскиот центар на градот им нуди на туристите можност да ги видат и посетат некои од најважните знаменитости на целиот регион Емилија-Ромања.

Со исклучок на Августовата порта, изградена во 27 година п.н.е., може да се видат и стари римски улици и спомен-камен од 16 век, во чест на Јулиј Цезар – велат од „Визитримини“.

Главниот градски плоштад може да се пофали со фонтаната Дела Пигна, на чија убавина и се восхитувал дури и Леонардо да Винчи во негово време. Зградата на театарот Гали, храмот посветен на Свети Антониј, авенијата Аугуста и плоштадот на три маченици (италијански: Piazza Tre martiri) се само дел од атракциите во тој дел на Римини.

На плоштадот Ферари има римска зграда која е единствена по многу нешта, која датира од 2 век. Домус дел Чирурго или во лабаво преведено „Куќата на хирурзите“ била во сопственост на римскиот лекар Евтих. Покрај уживањето во мозаиците кои ја красат внатрешноста на објектот, на посетителите им се нуди можност да се запознаат и со околу 150 експонати поврзани со хирургија.

Мостот Тибериј стар околу илјада години е една од значајните знаменитости во овој град.

Симбол на љубовта посветен на Римини

Главната катедрала во градот е Малатеста, изградена во средината на 15 век. Она што го прави ова светилиште особено интересно се иницијалите на основачот, Сигисмунд Пандолфо Малатеста, тогашен господар на градот, и неговата сопруга Исота. Според „Визитримини“, тој наредил да се изгради оваа црква како споменик на неговото семејство, Бог и градот Римини, но таа е и симбол на љубовта меѓу него и неговата сопруга.

Затоа и не е чудно што буквите „S“ и „I“ можат да се видат на неколку места во катедралата.

Она по што овој храм е сè уште познат е дело на познатиот ренесансен уметник Џото. Се верува дека тој го насликал „Распетието“ во 1312 година, кое денес се чува во катедралата во Римини.

Музејот на Фелини се наоѓа на три локации во неговото родно место. Покрај можноста да ги погледнат познатите филмови на овој режисер, посетителите имаат можност подобро да се запознаат со неговото наследство кое се чува во замокот Сисмондо, киното Фулгор и плоштадот Малатеста.

Новогодишни празници во Римини

Познат како „град кој никогаш не спие“, Римини е привлечен дури и во зима. Почнувајќи од 3 декември оваа година, градот ќе биде домаќин на дури 150 настани за само еден месец, што го прави еден од градовите со најдолг дочек на „најлудата ноќ на светот“.

Фестивалот наречен „Capodanno più lungo del mondo“ (Најдолгата Нова година во светот) дефинитивно е оправдан.

Целиот град – обединет со богата музичка понуда, која се протега меѓу сите и ги допира сите области, ќе го следи огненото шоу кое ќе се изведува прво на полноќ, а потоа два часа подоцна – се наведува меѓу другото во соопштението. на овој настан на веб-страницата „Riminiturismo“.

Почетокот на овој фестивал симболично е означен со палењето на светилките, но оваа година ЛЕД осветлувањето ќе го осветли Римини пократко, од 16:30 до полноќ.