Баленсијага е луксузна модна куќа која сите ја познаваат денес по своите смели и иновативни потези. Но, омилената модна империја на славните RTW некогаш беше вистинска париска мода куќа која беше пионер во женската мода во средината на 20 век. Значи, ајде да се нурнеме во историјата и еволуцијата на Баленсијага и неговите корени од високата мода.

Модната куќа започна со Кристобал Баленсијага, роден во 1895 година, самоукиот дизајнер е познат по тоа што никогаш не скицирал ниту една облека со молив и хартија. Преминувајќи од син на шивачка до дизајнер на дизајнер, интровертниот кутуриер стана клучен дел од модниот свет уште во 20 век и неговото влијание сè уште ја држи моќта денес.

Иако е тешко да се проверат приказните стари над 100 години, се вели дека Баленсијага пораснал во мал рибарски град во Шпанија, откако татко му починал, мајка му почнала да работи како шивачка за да се грижи за семејството. Баленсијага станал занесен со работата на својата мајка и на само 12 години го започнал своето патување во светот на модата како чирак во одморалиштето Сан Себастијан.

Како и повеќето негови современици во тоа време во историјата, Кристобел Баленсијага беше самоук чудо. Немаше модни училишта или образование за дизајн или правење шаблони. Честопати локалните цркви ги учеле семејствата кои живееле во сиромаштија како да шијат со практични искуства.

Баленсијага ја основа својата прва модна куќа во 1917 година, но таа не беше под истакнатото име што го знаеме денес, туку Елиса, скратена верзија на моминското презиме на неговата мајка. Тој дури отвори и втора продавница во Мадрид во 1920-тите пред да замине во главниот град на модата. Во 1937 година, Баленсијага бил принуден да се пресели во Франција поради Шпанската граѓанска војна. Всушност, неговата прва модна куќа на модата на авенијата Жорж V брзо стана најексклузивниот кутуриер во Париз.

 

, StoryLand

Дизајнерската беспрекорна изработка го издвои во тоа време од оние како Шанел и Диор. Почнувајќи од толку млада возраст, неговите вештини за сечење шаблони и изработка на облека беа најдобри. Баленсијага е озлогласен по тоа што го започнал својот дизајн со ткаенина наместо да дизајнира и скицира и планира. Знаеше како да манипулира со ткаенините до нивниот најдобар потенцијал. Неговото мајсторство му придонело многу восхит, но самиот дизајнер го одржувал неговиот круг мал. Тој се восхитуваше и се спријатели со малкумина, од Кристијан Диор до Хуберт Де Живанши или Кармел Сноу до Дајан Вриланд. Тој беше прилично интроверт познат по неговото непријателство против печатот или папараците.

Раните 50-ти ги донесоа Диор и Баленсијага како лидери на париската мода. Иако двете дизајнерки ја револуционизираа женската мода на сосема различни начини, тие почнаа да развиваат мода за заштитен знак. Од фигурата на песочен часовник на Диор до ракавите на нараквицата на Баленсијага, повоената ера беше време на славење.

Сепак, неговата омраза кон печатот не исчезна, тој всушност стана уште поприватен. Тој беше првиот кутуриер кој излезе од системот Chambre Syndicale во 1956 година кога стана спротивен на американските препишувачи. Тој почна да ги споделува своите реномирани колекции еден месец подоцна од официјалните датуми на Париз за да ја зачува доблеста на неговата работа. Оние како Живанши и Ив Сен Лоран дури тргнаа по неговите стапки и ги забранија печатот од нивните емисии. Што е тешко дури и да се замисли, сега модните ревии станаа достапни за секоја личност преку социјалните мрежи.

1950-тите беа клучно време за Баленсијага, правејќи ја модната куќа успешна како што е и денес. Кристобал Баленсијага беше пионер на никогаш досега видени силуети во женската мода. Од балонски полиња исполнети со волумен до шокантниот „фустан со вреќа“. Многу од неговите дизајни беа радикални во своето време пред да се филтрираат во мејнстрим популарноста и многумина сè уште остануваат стилови на тоа денес.

 

, StoryLand

По неверојатно успешни неколку децении, Баленсијага ја затвори својата модна куќа за мода во 1968 година и за жал почина само четири години подоцна на 77 години. Веста за затворањето на империјата ги оставила неговите клиенти во шок, но се вели дека неговото размислување било дека повеќе не постои вистински начин да се дизајнира мода. Неговите надарени таленти во сечењето шаблони и производството на нови облици и силуети продолжуваат да бидат влијателни и денес.

1986 година, нешто помалку од две децении подоцна, модната куќа Баленсијага повторно се роди. Подложени на многу креативни директори, вклучувајќи ја иконата Николас Гескиер, кој ја оживеа етикетата во 1997 година. Многу негови креации сè уште се иконски до ден-денес, 10 години откако ја напушти модната куќа, од фустанот Patchwork до чантата Motorcycle Lariat.

Во 2001 година, модната куќа ја купи Керинг, која моментално ги поседува Ив Сен Лоран, Александар Меквин и Ботега Венета. Во 2015 година Демна Гвасалија беше најавена како нов креативен директор на Баленсијага, а од кога стана дизајнер сите зборуваат. Тој, исто така, е многу заслужен за помагањето за заживување на брендот на многу начини, додека го задржува уметничкиот интегритет на кроевите и облиците на Кристобал. Модната куќа дури беше прогласена за најбрзо растечки бренд на Kering во 2018 година благодарение на Demna. За неговата писта S/S 23 тој дури го шокираше модниот свет со неговата најнова соработка со Адидас, донесе спорт на пистата.

, StoryLand