Во периодот кога паровите планираат да го прошират семејството, менувањето на исхраната е најмалку важна ставка за повеќето од нив. Но, токму квалитетниот избор на храна пред бременоста е од големо значење за да може идната мајка што полесно да ги помине сите девет месеци, но и самото породување.

Разговаравме со д-р Олга Личина, доктор по медицина и клинички нутриционист, за важноста на исхраната пред бременоста, како за паровите кои имаат намера да имаат потомство по природен пат, така и за оние кои одат на ин витро оплодување (ИВФ).

– За време на подготовката за бременост, три месеци пред зачнувањето, се советува дополнително внесување на фолна киселина – вели д-р Личина за Она.рс.

– Може да биде 400 милиграми преку суплементација или преку внесување храна богата со фолна киселина. Најмногу го има во темнозелениот зеленчук како кељот, спанаќот и брокулата. На пример, една шолја сварена брокула или спанаќ содржи половина од препорачаната дневна доза.

Според нашиот соговорник, за полесно зачнување и полесна бременост потребно е идната трудница да има идеален индекс на телесна маса, односно да нема вишок килограми.

– Идеалната тежина на идна трудница треба да биде од 20 до 25 килограми на метар квадратен, за подоцна полесно да ја поднесе бременоста и да избегне некои проблеми во текот на бременоста како висок крвен притисок или гестациски дијабетес. Во екстремен случај, трудниците кои имаат вишок телесна тежина може да имаат потешко породување – предупредува д-р Личина.

Сепак, бремената мајка не е единствената која треба да се грижи за исхраната пред да остане во друга состојба. Нутриционистот потсетува дека и на мажите и на жените им се советува да консумираат храна богата со цинк во периодот на планирање на потомството. Овој минерал се наоѓа во млекото, млечните производи и јаткастите плодови.

– Доколку цинкот се внесува преку дополнителна суплементација, треба да знаете дека препорачаната дневна доза е од седум до 15 милиграми – вели нутриционистот.

Храна и хормонална рамнотежа

Паровите кои одат на ВТО имаат големи предизвици пред нив, а еден од нив во речиси сите случаи е промената на исхраната.

Нашиот соговорник додава дека покрај внесот на фолна киселина и цинк, како и намалување на телесната тежина, важно е да се направи правилен избор на намирници кои ќе помогнат да се врати хормоналната рамнотежа.

– Кога зборуваме за бременост со ин витро оплодување, мора да погледнеме што предизвикува проблеми со зачнувањето. Исхраната треба да ја следи програмата што ја советува гинекологот и ендокринологот. Дали е проблемот со полицистични јајници, дали е инсулинска резистенција, дали нивото на естроген е покачено, па затоа и нивото на прогестерон е ниско… Исхраната мора да ги следи овие здравствени состојби – посочува д-р Личина.