Експанзивната компанија за социјални медиуми на Марк Цукерберг тестира уште една функција која првпат беше премиерно прикажана на нова апликација за социјални медиуми.

Уште еден ден, уште еден нов начин за Metaverse да ги тестира идеите на некои други социјални апликации за нивните сопствени платформи.

Meta Platforms (META) започна со тестирање на услуга за пренос во живо слична на Twitch наречена Super. Ова доаѓа веднаш штом Фејсбук и Инстаграм додаваат „Релови“ на нивните платформи како начин да се натпреваруваат со револуционерните видеа во кратки форми на TikTok.

И додека Мета (META) се чини дека се обидува да ја апсорбира секоја функција на апликацијата за да стане верзија на социјалните мрежи на „The Thing“ на Џон Карпентер, таа не е единствениот интернет гигант што ги развива своите услуги.

YouTube на Google (GOOGL) создаде дел од кратки видеа слични на TikTok наречен YouTube Shorts. Всушност, самиот Google прави прилагодувања на својот пребарувач за да овозможи повеќе видео-одговори во кратки форми да се појавуваат во пребарувањата. Snapchat (SNAP) тестира нови премиум функции додека платформата за пробивање TikTok сака да се прошири во арената за стриминг музика.

Во меѓувреме, спонтаната апликација за селфи BeReal, исто така, добива популарност меѓу корисниците на Gen Z поради нејзиниот пристап без филтри. Премисата на апликацијата е едноставна: да поттикне автентични, органски објави на социјалните мрежи со тоа што ќе ги поттикне корисниците да направат случајни фотографии од нивниот секојдневен живот во побарано време. Овој нов пристап кон интеракцијата изгледа дека ги нарушува перформативните аспекти на влијанието на социјалните медиуми.

Инстаграм ја тестира услугата „Кандид“
Мета, се чини, е љубопитна да додаде своја импровизирана функција за фотографии на својата платформа за социјална слика Инстаграм. Според веб-развивачот Алесандро Палуци, програмерите за Meta моментално тестираат нешто што се нарекува „Candid Challenge“.

Функцијата во апликацијата ќе ве поттикне да направите спонтана слика од себе каде и да сте и што и да правите. Функцијата звучи ужасно како целата шипка на BeReal и ќе се појави во случајни точки во текот на денот давајќи ви прозорец од две минути за да ги фотографирате вашите фотографии. Повикот ја вклучува и вашата предна и камера свртена навнатре за да наслика целосен портрет на вашите постапки.

Како и другите идеи во фазите на тестирање во Мета, никој со сигурност не знае дали услугата ќе се преклопи во поголемата визија на основачот на Facebook и извршен директор на Мета, Марк Закерберг за Metaverse. Развивачите на Мета би можеле да си играат со функцијата од други причини. Но, врз основа на однесувањето на компанијата во минатото, не би било изненадувачки да се видат брзи слики без филтри кои се појавуваат на платформата Мета во иднина.

Благодарение на Фејсбук, Мета сè уште ја држи титулата за платформа за социјални медиуми со најголема употреба. Самиот Фејсбук имаше речиси две децении да се обезбеди како сеприсутно социјално присуство, а тоа нема да исчезне наскоро. Но, сонот на Зак за Metaverse може да биде малку поголем отколку што корисниците бараат во моментов.

Риалити Лабс, дизајнерската компанија што ја вклучи овој сон во (виртуелна) реалност, изгуби 2,8 милиони долари во текот на изминатата година. Фокусирањето на растот на Metaverse веројатно придонесе за првиот пад на приходите во овој изминат квартал во историјата на компанијата. На загубата влијаеше и намалувањето на купувањата за реклами, што предизвикува сите платформи на социјалните медиуми да забележат пад на приходите.