25-годишната инфлуенсерка се огласи на Инстаграм за да објави серија на позитива на телото на своите 662.000 следбеници што им кажува што „никогаш не и било кажано“ за нејзиното тело.

Ја користи својата платформа за да се бори против индустријата за диети и да ги открие мноштвото трикови што ги користат онлајн ѕвездите за да направат нивните тела да изгледаат на одреден начин, што експертите веруваат дека може да предизвика нарушувања во исхраната и депресија кај младите луѓе.

Во рингишпилот на слики, Ленехан објави две фотографии една до друга – една во розев дводелен сет за вежбање и друга во црн фустан со прерамки – покажувајќи им на фановите разликата помеѓу „Инстаграм наспроти реалноста“.

На левата страна на секоја фотографија, инфлуенсерката го позираше своето тело за да изгледа сјајно и фит, додека на десната ги објавуваше верзии или необјавени верзии во истата облека за да ги охрабри фановите да не веруваат во сè што гледаат на социјалните мрежи.

Целиот мој живот бев убедена дека имањето маснотии на моето тело е „лошо“… Она што не ми беше кажано е дека мастите се од витално значење за моето здравје, хормоните, одржувањето на моите витални органи амортизирани и топлото тело“, таа. „Прочитав за тоа кои славни личности симнале 10 килограми за една недела…Но, никогаш за тоа колку е нездрав нивниот пристап кон губење на тежината, ниту за тоа како тие се вратиле набргу потоа затоа што диетата била премногу рестриктивна за одржување“.

Ленехан продолжи да ги објасни погрешните идеи што и ги продаваше индустријата за исхрана и култура, како и колку се штетни „внимателно курираните“ слики на социјалните мрежи.

„Индустријата за убавина и исхрана ми продаваше креми за целулит и решенија за сите мои „недостатоци“…Но никогаш не ми беше кажано дека 80-90% од жените и (10% од мажите) имаат целулит. Дека имаш целулит, стрии , пад на колковите, сало на стомакот, нерамни гради итн. е речиси исто толку нормално како да имате колена и прсти!“ продолжи таа. „На интернет ни се прикажани позирани, филтрирани, усовршени, уредени и внимателно курирани слики…Но, не ни се прикажуваат секогаш секој ден, без шминка, живеење во панталони, мрсна коса, немонтирана, непоставена реалност“.

Ветено ни е дека ќе бидеме посреќни и посамоуверени ако ослабеме, јадеме помалку, имаме поголеми усни, помал струк, поголем задник, совршена кожа и ако жртвуваме посебни спомени за одредено тело“, заклучува инфлуенсерот. „Она што никогаш не ви го кажуваат е како и понатаму ќе се чувствувате несреќно во вашата кожа во секој случај, бидејќи вашата самодоверба има помалку врска со вашето тело, а повеќе со негативниот начин на кој зборувате со себе и нереалните очекувања што ги имате. те присилуваше со години“.

Обожавателите се осврнаа на охрабрувачкиот пост и му се заблагодарија на Ленехан што се отвори за толку важна тема.

„Го сакате сето она што го споделувате. Се надеваме дека овие пораки ќе помогнат да се ослободат нашите идни генерации од борбата со истите борби и споредби што ги правевме ние“, коментираше еден обожавател.

„Понекогаш сум убеден дека дебелите и стомачните кифлички се лоши, но благодарение на вашиот Инстаграм и вашата содржина ме менува. Се сакам себеси секој ден малку повеќе благодарение на вашата помош“, сподели друга.

„Овие видови потсетници, слики и приказни се толку важни. Ви благодариме што зборувавте за нешто што сите треба да го слушнеме“, напишал еден обожавател.