Индијците, Пакистанците, Авганистанците и Иранците имаат право на скапоцениот камен, кој датира од 12 век.

Индијците бараат враќање на Кох-и-Нур, најскапиот дијамант на светот, по смртта на кралицата Елизабета Втора минатата недела.

Кох-и-Нур со овална форма од 105,6 карати, што на персиски значи „планина на светлината“ и вреди 591 милион долари, се верува дека е пронајден во рудниците Колур во модерната индиска држава Андра Прадеш помеѓу 12 и 14 век, за време на владеењето на династијата Какатија.

Тој патувал низ неколку индиски династии, вклучувајќи ги турко-авганистанските Килџи, Могалите, Персијците, Авганистанците и владетелите на Сиките пред да заврши со британската колонијална империја и се чува во Лондонската кула.

The Koh-i-Noor, or "mountain of light", diamond, set in the Maltese Cross at the front of the crown made for Britain's Queen Mother, is seen on her coffin, as it is drawn to London's Westminster Hall on April 5, 2002. AP

Со векови, каменот бил во сопственост на кралевите во индискиот потконтинент пред британските колонизатори да го земат и го направиле ценето поседување на монархијата.

Со децении, Индијците, Пакистанците, Авганистанците и Иранците тврдат дека се тврдат за скапоцениот камен, за кој се верува дека им носи лоша среќа на своите машки сопственици.

Велика Британија постојано ги одбила побарувањата и тврди дека тие се легални сопственици на скапоцен камен, гледиште што го смета Врховниот суд во Индија, кој пресуди дека дијамантот не е ограбен или украден, туку набавен од колонизаторите преку правен договор.

Но, корисниците на социјалните медиуми во Индија бараат враќање на славниот скапоцен камен, бидејќи кралицата почина на 8 септември, промовирајќи петиции за каузата.

Венкатеш Шукла започна петиција со цел да добие 1 милион потписи на LinkedIn, потсетувајќи ја „чесната земја“ Велика Британија да го врати „плен“. Досега има само 6.500 потписи.

„Секој пат кога круната се појавува со Кох-и-нор како скапоцен камен на круната, го потсетува светот на колонијалното минато на Велика Британија и срамниот начин на кој тие добија петгодишен принц да го„ подари “на Велика Британија“, г. Напиша Шукла.

„Британската монархија очигледно нема да ја врати. Ако ние како нова силна земја имаме каква било цивилизациска меморија и самопочит, треба официјално да ги замолиме да се вратат [тоа] “, рече корисникот на Твитер, Критика Сивасвами.

Во Пури, Одиша на истокот на Индија, слугите на храмот Јаганат, исто така, започнаа кампања барајќи го каменот, цитирајќи писмо од императорот на Сиките Ранџит Синг.

Тој ветил дека ќе му го понуди на божеството, пред Британците да му го одземат на неговиот крал, кој во тоа време имал 10 години.

, StoryLand

Како Кох-и-Нур заврши во Британија

Историски гледано, Индија беше единствениот извор на дијаманти во светот, со повеќето просеани од речен песок или алувиум.

Се верува дека Кох-и-Нур првично бил необработен дијамант од 158 карати кога бил пронајден во регионот и вграден во статуата на хинду-божицата Бхадракали во храмот во Варангал.

Подоцна бил преземен од Алаудин Килџи, турко-авганистански монарх кој првично владеел со султанатот на Делхи додека го проширил своето кралство во делови од јужниот индиски полуостров во 14 век.
Понатаму беше пренесен на Бабур, кој ја основаше империјата на Могал на потконтинентот и го презеде Султанатот Делхи во 15 век.

Скапоцениот камен останал кај генерациите на владетелите на Могал речиси два века, вклучувајќи го и императорот Шах Јахан, кој го вградил скапоцен камен во својот Паун трон.

Во 17 век, персискиот владетел Надир Шах го нападнал Делхи и ги ограбил сите накит од ризницата на Могал, вклучително и славниот Паун престол, и се вратил во Персија.

Но, Надир Шах беше убиен и дијамантот падна во рацете на еден од неговите генерали, Ахмад Шах Абдали, кој стана емир на Авганистан.

Тоа беше неговиот потомок, Шах Шуџа Дурани, кој го вратил каменот во Индија во 1813 година и му го дал на Ранџит Синг, владетелот на Сиките, кој владеел со делови од северна Индија, со неговиот главен град Лахоре, кој се наоѓа во денешен Пакистан.

Додека г-дин Синг насилно го чуваше својот накит за време на неговото 50-годишно владеење, Кох-и-Нур падна во рацете на британската источноиндиска компанија во 1849 година, бидејќи империјата беше изгубена од британските колонизатори под власта на неговиот крал, Дулип Синг. , кој имаше 10 години.

Младиот крал потпишал договор со Британците во 1849 година, отстапувајќи го својот суверенитет заедно со целата кралска ризница, вклучувајќи го и скапоцениот камен, на кралицата Викторија, која го носела како брош.

Дијамантот подоцна беше предаден на кралицата Александра и кралицата Марија, а подоцна и на кралицата Мајка за време на крунисувањето на нејзиниот сопруг, Џорџ VI, во 1937 година.

Вилијам Далримпл, познат британски историчар со седиште во Делхи, во својата книга што наскоро ќе биде објавена наведува дека дијамантот бил дел од мировниот договор со Британците.

„Махараџа Ранџит Синг го чуваше со себе целиот свој живот. За време на регентството на неговиот син Дулип Синг, дијамантот беше одземен“, изјави неодамна г-дин Далримпл за Indian Express.

„Тоа беше дел од мировниот договор на Британците и беше предаден во процесот на поразот на Сиките како еден од пленот што оди кај победникот“.

Барајќи враќање на дијамантот

The Royal Family on the balcony at Buckingham Palace after the coronation of King George VI of England. Shown are (from left to right): Queen Elizabeth; Princess Elizabeth; Queen Mary the Queen Mother; Princess Margaret; and King George VI. (Photo by © Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images)

Индија првпат побара враќање на каменот во 1947 година, годината кога се стекна со независност од Британците по два века долго движење за слобода. Таа поднесе дополнително барање во 1953 година.

Друго барање, наводно, било упатено во 1997 година кога кралицата ја посетила Индија за да ја одбележи 50-годишнината од независноста од Британија.

Неколку индиски парламентарци повторно започнаа обид за враќање на дијамантот во 2000 година, а индиската археолошка управа исто така направи напори во 2010 година, но Британија ги одби сите барања, велејќи дека каменот бил дел од неговото наследство повеќе од 150 години.

Поранешниот британски премиер Дејвид Камерон, за време на неговата посета на Индија во 2013 година, рече дека враќањето на каменот не е „разумно“.

„Сигурно не верувам во „враќање“, како што беше“, рече тој.

Во 2016 година, индиската влада му кажа на највисокиот суд на земјата дека дијамантот и бил „подарен“ на Источноиндиската компанија од владетелите на Пенџаб во 1849 година.

Владата, исто така, ја повтори својата решеност да се обиде пријателски да го врати дијамантот Кох-и-Нур.

Пакистанската влада, исто така, има право на дијамант веќе неколку децении. Неодамна во 2019 година, таа рече дека колонизаторите го украле скапоцен камен од нејзината територија, што значи дека е вистинскиот сопственик.