Серена заминува во пензија, а зад неа се овие моменти кои придонесоа за тенисерките и тенисерките.

Во септемвриската насловна страница на магазинот „Вог“, Серена Вилијамс објави дека се повлекува од професионалниот тенис. Опишувајќи ја одлуката како „транзиција и еволуција“ бидејќи сè повеќе го свртува своето внимание кон нејзината работа како претприемач, филантроп и мајка на четиригодишната ќерка Олимпија, Вилијамс ќе ја заврши својата кариера како една од најголемите тенисерки на сите времиња. .

Откако ја освои својата прва голема титула во сингл на УС Опен во 1999 година, Вилијамс има освоено 23 грен слем титули – рекорд за кој било играч, машки или женски, во опен ерата – и го дели рекордот за најмногу последователни недели поминати на првото место. во ВТА ​​ранг листите, неверојатни 186 недели, со Штефи Граф.

Таа освои четири олимписки златни медали – рекорд што го дели со нејзината сестра Венус, а исто така е и најплатената спортистка на сите времиња.

Сепак, дури и со сите овие титули, почести и трофеи, можеби најзначајното достигнување во тридецениската кариера на Вилијамс е нејзиното преобликување на женскиот спорт. Нејзиното постојано залагање да се затвори разликата во платите и да се постигне паритет и во тенисот и пошироко, ја направи еден од најмоќните гласови на ова прашање, додека нејзината отвореност за расизмот и срамот на телото со кои се соочуваше во текот на нејзината кариера го отвори патот за младите црнци. жените да ги следат нејзините стапки, со разновидна нова генерација на спортистки кои редовно ја наведуваат како нивна главна инспирација.

Во нејзина чест „Вог“ ги издвои најзначајните моменти од нејзината плодна кариера.

1997: Први големи победи во Чикаго
Во доцните 1990-ти, тениските кругови веќе зборуваа за незапирливиот подем на сестрите Вилијамс, кои ја редефинираа женската игра со својот атлетизам и исклучително моќните сервиси. И додека Венера првпат се проби во мејнстримот откако стигна до финалето на УС Опен во 1997 година на 17 години, таа година беше важна и за 16-годишната Серена.

За време на Америтек купот во Чикаго, со серија неверојатни победи против седмата светска тенисерка Мери Пирс и светската тенисерка четири Моника Селеш, Серена стигна до полуфиналето – и покрај тоа што беше рангирана на 304. место.

1999: Прва Грен слем титула во сингл
Серена започна да се натпреварува на Грен слем турнирите во 1998 година, достигнувајќи го 20-то место на ВТА-листата до крајот на таа година, но 1999 година беше годината кога оваа неверојатна жена се искачи на ѕвезда.

Откако светскиот рекет број еден Мартина Хингис ја победи Венус во полуфиналето на УС Опен, првиот настап на Серена во големото финале ја победи Мартина и го однесе трофејот дома. Ова беше клучен момент во раната кариера на Серена, цврсто воспоставувајќи го нејзиниот нов статус на моќен и незапирлив играч.

2001: Силен одговор на расизмот во Индијан Велс
Во текот на нејзината кариера, Серена беше отворена за културата на расизам на која таа и нејзиното семејство беа изложени во елитниот и претежно бел свет на тенисот. За време на турнирот во Индијан Велс во 2001 година во Калифорнија, обвинувањата за местење натпревари беа изнесени против нејзиниот татко, Ричард Вилијамс, откако Венус се повлече поради повреда.

Кога Серена излета на теренот два дена подоцна за да игра со Ким Клајстерс во финалето, таа беше пречекана со гласни свирежи и овации за секоја нејзина неизнудена грешка, додека Ричард и Венус зборуваа дека биле расно малтретирани додека гледале од трибините. По натпреварот, сестрите Вилијамс тивко го бојкотираа настанот цели 14 години.

„Ова ме прогонува долго време“, напиша Серена за турнирот во статија за „Тајм“ во 2015 година. „Тоа ја прогонува Венера и нашето семејство. Но, најмногу од сè, го налути и тагува татко ми. Тој го посвети своето цел живот подготвувајќи нè двајцата за ова неверојатно патување, и таму мораше да седи и да гледа како ја исмеваат неговата ќерка, враќајќи ги болните спомени од неговите искуства додека растел на југ“.

Одлуката на Серена да се врати во Индијан Велс уследи по она што таа го виде како промени во културата и поотворена осуда на расизмот во тенисот од неговите управни тела.

„Индијан Велс беше клучен момент во мојата приказна, а јас сум исто така дел од приказната на турнирот“, продолжи таа. „Заедно имаме можност да напишеме поинаков крај.

Нејзините први чекори на теренот во 2015 година беа дочекани со аплауз.

2002: Светски успех
Три години откако Серена ја освои својата прва голема титула на УС Опен, таа ја победи Џенифер Капријати во полуфиналето на Ролан Гарос и се соочи со нејзината најголема конкуренција – сопствената сестра. Иако не беше прв пат двете сестри да играат во финале на Грен слем – тоа беше на УС Опен во 2001 година, каде Венус излезе како победник – тоа и помогна на Серена да излезе од сенката на нејзината сестра. Со резултат 7-5, 6-3, не само што ја забележа првата победа на Отвореното првенство на Франција, туку и го лансираше нејзиниот прв таканаречен Серена Слем.

Набрзо следеше победата на Серена во Лондон – повторно победувајќи ја Венус, која во тоа време беше двократен бранител на титулата на Вимблдон, без загубен сет на целиот турнир. Победата конечно ја издигна на првото место во светот, каде што ќе остане во следните 57 недели.

2003: Прв Серена Слем
И така до првиот слем на Серена, кој беше постигнат откако Серена ја порази Венус во нивното четврто последователно Грен слем финале и стана првиот играч кој има четири големи титули во исто време по Штефи Граф во 1994 година. Овој клучен момент во кариерата на Серена беше зацврстен на Австралија Опен, каде што сестрите се бореа до три сета пред Серена на крајот да стигне до победа.

2007: Враќање на Австралија опен
Средината на 2000-тите се покажа како предизвикувачки период за Серена. Набргу откако успешно ја одбрани својата втора последователна титула на Вимблдон во 2003 година, повредата на коленото ја принуди да се повлече од играта до крајот на годината; за време на нејзиниот долг период на опоравување, била убиена нејзината постара полусестра Јетунде Прајс, која претходно работела како нејзина лична асистентка.

Во следните неколку години, Серена се бореше со депресија, доживувајќи, како што рече, еден од најтешките периоди во нејзиниот живот. Сепак, во еден од најспектакуларните камбекови во нејзината кариера, Серена се врати на Австралија Опен во 2007 година, рангирана на 84-тото место и се избори на својот пат до финалето, каде што се соочи со ривалката Марија Шарапова и победи во директни сетови, 6-1, 6-2.

2012: Златен слем на Олимпијадата
Олимпијадата беше од особено значење за сестрите Вилијамс, делумно поради можноста да се прикаже моќта на женскиот тенис пред пошироката публика. Победата на Серена на Олимпијадата во 2012 година беше особено сентиментална. Не само што одигра спектакуларно во финалето во Лондон, испушти само еден гем пред да ја победи Шарапова, туку Игрите ја направија Серена втората играчка во историјата (по Граф) која постигнала златен слем во кариерата – освојувајќи ги сите четири големи титули, плус олимпиското злато. медал во поединечна конкуренција.

Следниот ден, таа го освои златото со Венус во женски двојки, со што стана првата тенисерка во историјата што го освоила златниот слем во кариерата и во сингл и во двојки.

2015: Втор Серена Слем
Средината на 2010-тите беше уште една златна ера за Серена. Откако згрутчувањето на крвта во 2011 година доведе до белодробна емболија и ја остави да се бори за живот во болница, Серена се врати една година подоцна со обновена сила и одлучност. Во тоа помогна нејзиното возбудливо партнерство со тренерот Патрик Муратоглу, кого го ангажираше во 2012 година.

Таа по трет пат го освои светскиот рекет број еден во 2013 година на 31-годишна возраст и со тоа стана најстарата тенисерка „број еден“ во историјата на женскиот тенис.

Следуваше една од најимпресивните победнички серии на Серена, која кулминираше со победата над Гарбине Мугуруза на Вимблдон во 2015 година.

2017: Освојување на Австралија опен додека е бремена
Во 2017 година, Серена ја победи Венус во финалето на Австралија опен без да испушти сет на целиот турнир, обезбедувајќи го статусот на најплодната Грен слем победничка во ерата на Опен (23 титули) со нејзината седма победа во Мелбурн. И ако сето тоа не беше доволно, неколку месеци подоцна беше откриено дека Серена тогаш била бремена околу осмата недела, нешто што и самата го дознала само неколку дена пред почетокот на турнирот.

Откако веста ги запали социјалните мрежи, многумина беа изненадени од способноста на Серена да настапува со полна сила дури и додека е во друга состојба со своето прво дете на 35-годишна возраст. Нејзината ќерка, која наскоро ќе наполни пет години, сака само едно – да биде постара сестра. И на тој терен, Серена е наклонета кон победничка филозофија.