Американскиот милијардер Илон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот, може да има што сака, но тоа дефинитивно не се неговите четири ѕида и кој било недвижен имот во приватна сопственост.

На работа во ракетен објект Space X во Тексас, каде што го поминува поголемиот дел од своето време, спие во минијатурен еднособен монтажен контејнер, а кога патува низ светот сурфајќи на каучот (т.е. спие на каучите на пријателите и познаници или во станови под кирија), бидејќи сиот негов луксузен недвижен имот што го поседувал – ставен на продажба.

Неговиот необичен начин на живот неодамна ја шокираше неговата мајка Маје Маск, најважната жена во животот на Илон Маск, која се пожали дека кога нејзиниот син ќе го посети во Тексас, ја става во гаража. Таа буквално со тие зборови го опишала сместувањето со контејнери што и го овозможува синот.

“Знаеш ли што ми прави кога ќе го посетам?! Ме тера да спијам во простор како гаража!”, напиша Маје Маск на социјалните мрежи.

Технолошкиот магнат, кој е и сопственик и извршен директор на Tesla и SpaceX, еднаш ја објави продажбата на сите негови величествени имоти во Калифорнија, лоцирани на потегот од Бел-Ер до Хилсборо во Силиконската долина, објаснувајќи дека она што повеќето луѓе го нарекуваат негов дом – не треба.

За повеќето луѓе, особено во посиромашните земји во светот, сопствените четири ѕида и приватниот недвижен имот се гарант за егзистенцијална сигурност и една од најдобрите инвестиции во сопствената и семејната иднина.

image

Сепак, тоа мислење очигледно не го дели Илон Маск, кој е целосно окупиран со прашања на кои огромното мнозинство смртници не ни помислуваат, а камоли да размислуваат за нив и да предлагаат можни решенија.

Според него, клучниот проблем за спасот на човештвото не се драматичните климатски промени, болестите, војните и гладот, туку зголемувањето на наталитетот во најразвиените земји во светот и можноста за „преселување“ на други планети. и човечката колонизација на вселената, на која тој моментално работи интензивно.

Една од нејзините главни цели е мисијата за испраќање човечки екипаж на Марс, која е најавена за 2029 година.

Дополнително на сето ова, очигледно не сака да се плетка со грижата за вилите, поправките, одржувањето, чистењето и сите други секојдневни работи што ги бара таквата сопственост, особено ако ги има неколку, а се расфрлани низ целата земја и светот.

Илон Маск се уште не објаснил дали и во ова сака да им биде пример на другите. Но, тој очигледно не престанува да им покажува на сите дека кога се заговара и посакува вистинска и радикална промена, секогаш треба да тргнеме од себе.

И дали на светот му треба подобар модел од визионерот на иднината, сопственик на технолошки компании кои развиваат вештачка интелигенција, вселенска програма и напредни возила со автономни системи за контрола, кој е исто така еден од најбогатите луѓе во светот, и татко на девет деца со три различни жени.