Најбогатиот човек на светот официјално и објави војна на најголемата светска технолошка компанија.

Маск го обвини Apple за цензура и монополски практики во серија твитови, тврдејќи дека компанијата „најчесто престанува“ да се рекламира на Твитер и се прашува дали Apple и неговиот извршен директор Тим Кук „ја мразат слободата на говор во Америка“.

„Епл, исто така, се закани дека ќе го задржи Твитер од својата продавница за апликации, но нема да ни каже зошто“, напиша Маск на Твитер, давајќи ја причината за неговите неодамнешни критики.

Apple не одговори веднаш на барањето на Insider за коментар на твитовите на Маск.

Маск, исто така, го урна надоместокот од 30% што Apple го зема од повеќето продажби преку App Store на компанијата, твитувајќи фотографија од знак на автопат со две опции: „Плати 30%“ или „Оди во војна“, а автомобилот избира „оди на војна“ патека.

Многу помали компании претходно остро ја критикуваа таксата на Apple од 30% за App Store, и тоа е предмет на тековната правна битка помеѓу производителот на видео игри „Fortnite“ Epic Games и технолошкиот гигант.

Ова не е првпат Маск да ја критикува App Store на Apple. Во мај, Маск рече дека надоместокот од 30% е „буквално 10 пати поголем отколку што треба да биде“.

Сепак, нападите во понеделникот ја ескалираа расправијата меѓу Маск и Кук. Маск не бегаше да ги критикува другите милијардери од висок профил, твитајќи со критики за оние како Џеф Безос и Бил Гејтс во минатото.