Илон Маск е надвор од клубот вреден 200 милијарди долари, откако акциите на Tesla се намалија за 7% во вторникот.

Богатството на Маск се намали за 5,4% на 193 милијарди долари бидејќи цената на акциите на производителот на електрични автомобили падна, според Bloomberg – што значи дека тој изгубил 11,1 милијарди долари за еден ден.

Tesla е намален за 41% од годината до денес, бидејќи технолошкиот сектор се распродаде пошироко. Падна за нешто помалку од 38% откако Маск склучи договор за купување на Твитер за 44 милијарди долари минатиот месец.

Маск предизвика контроверзии откако беше објавено потенцијалното преземање со закана дека ќе ја намали својата понуда врз основа на бројот на ботови на платформата за социјалните медиуми. Се чини дека тековната неизвесност ја намали вредноста на Тесла.

„Оваа циркуска претстава беше голем напор на акциите на Тесла“, рече Ден Ајвс од Ведбуш во белешка во понеделникот. „Маск се соочува со ситуација во која треба да одлучи за својот следен чекор во оваа сапуница, бидејќи трпението на инвеститорот на Tesla е многу слабо.

Маск веќе двапати оваа година испадна од клубот вреден 200 милијарди долари – еднаш во февруари, а потоа повторно во март. Собирите на берзата го одвратија над тој праг во двата наврати.

на Маск нето вредност сега е најниско од минатиот август, според индексот на милијардери на Блумберг. Тој изгуби нешто помалку од 78 милијарди долари оваа година, но сепак е удобно најбогатиот човек на светот.

Маск е 65 милијарди долари побогат од Џеф Безос, кој изгуби 65 милијарди долари оваа година, а Амазон е намален за 38% од година до денес. Бил Гејтс, Ворен Бафет, претседателот на LVMH Бернард Арно и индискиот индустријалец Гаутам Адани, исто така, вредат над 100 милијарди долари.