Деветте деца на Маск вклучуваат пар родени од Шивон Зилис, кој работи во неговата компанија за вештачка интелигенција.

Елон Маск стана татко на две деца во 2021 година со Шивон Зилис, главен извршен директор во неговата компанија за вештачка интелигенција Neuralink, покажуваат новите судски документи.

Најбогатиот човек на светот сега има девет познати деца, вклучувајќи пет деца со неговата прва сопруга Џастин Маск и две со пејачката Клер Баучер, професионално позната како Грајмс.

Судските документи до кои дојде „Инсајдер“ и беа објавени во средата покажаа дека Илон Маск и Зилис поднеле петиција за промена на имињата на нивните бебиња близнаци „да го имаат презимето на нивниот татко и да го содржат презимето на нивната мајка како дел од нивното средно име“.

Петицијата беше поднесена во Остин, Тексас, каде што се родени бебињата, а беше одобрена од судијата. Зилис наводно се породила во ноември 2021 година, неколку недели пред Маск и Баучер да го добијат своето второ дете преку сурогат.

Зилис (36) е роден во Канада и студирал економија и филозофија на Јеил пред да работи во IBM, а подоцна и во Блумберг Бета, фонд за ризичен капитал. Таа се смета за ѕвезда во подем во светот на вештачката интелигенција и се најде на листата на Форбс за 30 под 30 години и на Линкедин 35 под 35 години.

Според нејзиниот LinkedIn, Зилис работи како директор за операции и специјални проекти во Neuralink, невротехнолошката фирма на Маск, која се стреми да создаде интерфејси човек-машина. Таа започна да работи во компанијата во мај 2017 година.

ФОТОГРАФИЈА: Основачот на SpaceX, Илон Маск, зборува на прес-конференција по лансирањето во Кејп Канаверал<br>ФОТОГРАФИЈА: основачот на SpaceX, Илон Маск, зборува на прес-конференција по лансирањето, откако ракетата Falcon 9 на SpaceX, која го носеше вселенското летало Crew Dragon, беше подигната тргнав на тест лет без екипаж до Меѓународната вселенска станица од вселенскиот центар Кенеди во Кејп Канаверал, Флорида, САД, 2 март 2019 година. REUTERS/Мајк Блејк/Фото на датотеката
Ќерката на Илон Маск законски го смени името и ја прекина врската со нејзиниот татко
Прочитај повеќе
Во 2022 година, организациите за права на животните поднесоа жалба до американското Министерство за земјоделство поради обвиненијата за злоупотреба на животни поврзани со мајмуните користени во експериментите Neuralink. Неуралинк ги нарече тврдењата „лажни“.

Маск раководи со неколку компании, вклучувајќи ги Neuralink, компанијата за електрични автомобили Тесла, компанијата за вселенски патувања SpaceX и фирмата за изградба на тунели Boring Company. Неодамна тој се согласи да го купи Твитер за 44 милијарди долари, купување што го стопираше поради загриженоста за ботови на платформата. Според Инсајдер, Зилис е „поставен“ да ја води страницата на социјалните медиуми доколку договорот биде постигнат.

Маск во минатото промовираше зголемување на наталитетот, велејќи дека „цивилизацијата ќе се распадне“ ако луѓето немаат повеќе деца. „Мислам, јас го правам мојот дел хаха“, напиша тој неодамна на Твитер во врска со падот на наталитетот во САД.

Во април, една од неговите ќерки поднела барање да го смени презимето и да биде правно одвоена од Маск, велејќи дека не сака „да биде поврзана со мојот биолошки татко на кој било начин, облик или форма“.