Илон Маск официјално ја презеде контролата над Твитер откако го финализираше договорот вреден 44 милијарди долари за купување на мрежата на социјалните медиуми.

Во една од неговите први одлуки на чело на гигантот на социјалните мрежи, Маск, најбогатиот човек на светот, отпушти тројца врвни директори, вклучително и извршниот директор Параг Агравал, објавија во четвртокот повеќе медиуми со седиште во САД, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

Според извештаите, беа пуштени и главниот финансиски директор Нед Сегал и Вијаја Гаде, шеф на правни, политики и доверба.

Шон Еџет, генералниот советник на Твитер, исто така беше отпуштен, објави Вашингтон пост, цитирајќи неименуван извор.

По извештаите, Маск на Твитер напиша „птицата е ослободена“, повикувајќи се на логото на птицата на социјалната мрежа.

Маск и Твитер допрва треба да ги потврдат отпуштањата.

Купувањето на извршниот директор на Tesla ја ограничува шестмесечната сага во која Твитер првично се спротивстави на понудата за купување на Маск, а потоа го тужеше милијардерот откако тој сигнализираше дека ќе го поништи договорот поради загриженоста за спам сметките и тврдењата на свиркачите за слабите практики за сајбер-безбедност.

Интересот на Маск за платформата стана громобран за дебатата околу слободата на говорот во дигиталната ера. Критичарите изразија загриженост дека владеењето на Маск може да значи отворено оцрнување за говорот на омраза и дезинформации, додека многу конзервативци го најавија преземањето како корекција на цензурата на Биг Технологијата на политички некоректните ставови.

Маск, кој се опишува себеси како „апсолутист на слободата на говорот“, ја критикуваше политиката на умереност на Твитер и се спротивстави на цензурата што ги надминува барањата на законот. Во мај, Маск рече дека ќе го врати профилот на Твитер на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој беше отстранет поради наводно поттикнување насилство по немирите на 6 јануари во американскиот Капитол.

Маск, исто така, изрази непријатност поради потпирањето на платформата на рекламирање и се очекува да надгледува значителни кратења на работни места во компанијата, иако тој, наводно, го негираше извештајот на Вашингтон пост кој сугерира дека планира да намали 75 отсто од работната сила.

„Причината зошто го купив Твитер е затоа што е важно за иднината на цивилизацијата да има заеднички дигитален градски плоштад, каде што може да се дебатира за широк спектар на верувања на здрав начин, без прибегнување кон насилство“, рече тој.

Маск, кој се означува како умерен човек, редовно се осврнува на политиката и привлекува критики со неортодоксните предлози за справување со геополитичките точки кои се движат од Тајван до Украина.

Милијардерот претходно оваа година објави дека ќе гласа за републиканците на претстојните избори бидејќи демократите станаа „партија на поделби и омраза“, но подоцна рече дека ги поддржува умерените кандидати од двете партии.