Холивудската актерка ја сака својата нова работа со полно работно време.

Џулија Робертс, една од најпознатите и најплатените холивудски актерки, кога имала деца, решила да ја преземе улогата на домаќинка во својата куќа и целосно да му се посвети на семејството. Таа ја прекина глумата и се грижеше за нејзиниот сопруг Хенри Даниел Модер, близнаците Хејзел и Финес и синот Хенри. И тој ја сака својата нова работа со полно работно време.

Робертс вели дека животот на мајката е неверојатно исполнет. Откако го презеде секој аспект од домаќинството, славната актерка секој ден им готви појадок на своите домаќинки, ја чисти кујната, а додека да се завршат нејзините задолженија, веќе е време да започне со ручек. До вечера, таа имаше исполнет, продуктивен ден.

– Веќе го немам луксузот да седам наоколу. Имав многу слободно време пред да имам деца, но не знам што правев со тоа и не го ценев доволно – рекла актерката и со насмевка додала: – Животот дома ми дава апсолутна радост.

Иако сака да се грижи за семејството, се пожали дека и таквиот живот и е малку досаден.

Julia Roberts and Daniel Moder during a reception for the 2022 Kennedy Center honorees at the White House on December 04, 2022 in Washington, DC | Source: Getty Images

– Како и со секој кој е мајка или сопруга, тоа едноставно станува дел од вашата секојдневна рутина. Некои денови е супер забавно, а некои денови е напорна работа.

Сепак, таа не се повлече целосно од актерството, туку, треба само уште малку убедување за да ја натера да ја преземе улогата. Како што признава, секогаш кога ќе најде проект со фасцинантен заплет или привлечен карактер, таа сепак е во искушение да го направи тоа. Но и нејзините колеги ја поддржаа во новата улога на домаќинка, па таа со насмевка се присетува како со актерката Џулијан Николсон сошила нови вреќи за спиење за куклите на Хејзел.

Интересно е што „згодната жена“ била толку занесена во новиот живот како домаќинка што не им кажувала ни на своите деца што прави, па затоа до неодамна немале поим дека нивната мајка е една од најпознатите дами во Холивуд. Отпрвин таа воопшто не им кажала што прави, а тие само претпоставувале дека нема работа затоа што поминувала многу време во готвење оброци и грижа за куќата.

Julia Roberts attends the GASLIT World Premiere on April 18, 2022 in New York City | Source: Getty Images

– Обично секој ден појадувам и вечерам со моите деца. Мислам дека е навистина потребно, знаете, работите да ги започнеме заедно и некако да ги обработиме и да ги завршиме заедно – објасни Робертс.

Како што растеле нејзините деца, тие сè повеќе сфаќале дека нивната мајка е успешна актерка, па почнала да ги носи со себе секогаш кога снимала филм кој бара од неа да патува. Таа вели дека тоа што нејзините деца се наоѓаат наоколу во такви ситуации – ја држи приземјена.

– Има нешто многу скромно кога имаш деца и се враќаш дома од настан и го носиш тој голем фустан, штикли и дијаманти и те прашуваат „може ли да грицкам? а вие велите да“, коментира таа.