Познатата стоковна куќа во Лондон нуди парчиња од колекцијата есен/зима 2022 година на брендот во својот дел за вечерна облека.

Парчињата може да се најдат на првиот кат на Harrods како дел од колекцијата наречена A charm from Afghan. Се одликува со смели шари, наметнати наметки, разиграни слоеви, нежни украси, заштитен знак и богати нијанси на сончогледово жолта, шише зелена и кралско сина, прошарани со целосно бел изглед и нежни нијанси на пудра розова боја.

Преголемите реси се нацртани директно од традиционалната авганистанска облека, додека деликатните детали со пердуви додаваат лесна нота на женственост.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HONAYDA (@honaydaofficial)

„Во мене се запали искра, само со поглед на издржливоста и силата на авганистанските жени. Нејзиниот храбар карактер, нејзиниот решителен ум, единствениот стил и нејзината мистериозна убавина ми донесоа таква инспирација што имав за цел да преведам што поголем дел од нејзините особини преку различни силуети и уметнички табели во оваа колекција есен/зима 2022 година“, вели Хонајда Серафи, која го основаше својот истоимен бренд во 2017 година.

Развојот на Harrods е само најновиот напад на меѓународна експанзија на брендот, кој се зголеми надвор од својот дом во Саудиска Арабија со бутици во Кувајт, Бахреин, Либан, Египет, Франција и Панама.

Етикетата е веќе цврста омилена кај познатите личности, вклучувајќи ја и Пријанка Чопра, која носеше бел плисиран комбинезон Honayda на Канскиот филмски фестивал во 2020 година. Таа исто така избра да носи две креации на Honayda на свадбата на Софи Тарнер и Џо Џонас.

Actress Lupita Nyong’O attends the "US" movie premiere during the 2019 SXSW Conference and Festivals at the Paramount Theatre on March 8, 2019 in Austin, Texas. / AFP / SUZANNE CORDEIRO

Актерката Лупита Нионг’о облече еден од структурираните одела на етикетата за да присуствува на премиерата на „Нас“ во 2019 година, додека регионалните познати личности како Јусра и Ханд Сабри се потпираат на Хонајда за нивниот изглед на црвениот тепих.

Потекнува од уметничко семејство – нејзината мајка е историчар на модата и уметноста, а нејзиниот татко е добро познат покровител – Серафи студирала исламска уметност пред да замине во Париз за да студира мода на европскиот огранок на престижната школа за дизајн Парсонс.

Нејзините колекции црпат инспирација од жените кои оставиле белег во историјата, како што е покојната Рут Бадер Гинсбург, која беше почетна точка за колекцијата пролет/лето 2021 на Серафи. За есен/зима 2020 година, дизајнерот од Саудиска Арабија и оддаде почит на берберската воинка, кралицата Дихија, премислувајќи го воениот оклоп на лидерот во светки и металик.