HBO ја однесе главната награда Еми по шести пат во осум години, доминирајќи во најголемата вечер на ТВ благодарение на мрачните комични серии „Succession“ и „The White Lotus“.

Мрежата, единица на Warner Bros. Discovery Inc., заработи 12 за време на телевизиското емитување во ударен термин во понеделникот. Ниту една друга мрежа не освои повеќе од четири понеделник. „Succession“ по втор пат ја освои наградата за најдобра драмска серија, додека „Белиот лотос“ беше прогласена за најдобра лимитирана серија. „Тед Ласо“ на Apple Inc., продуциран од телевизиското студио на Ворнер Брос, ја доби наградата за најдобра хумористична серија.

Додека повеќе луѓе се присвојуваат за Оскарите, кои ги доделуваат најдобрите филмови на годината, Еми станаа фокусна точка на натпреварот помеѓу најголемите светски медиумски и технолошки компании додека се обидуваат да ги зајакнат своите нови стриминг услуги. Netflix Inc., на пример, потроши десетици милиони долари бркајќи награди кои ги потврдуваат неговите емисии во очите на гледачите и талентите.

Нетфликс и HBO го водеа полето на номинирани во 2022 година, како и во последните шест години. HBO, која заработи повеќе номинации од која било мрежа оваа година, остана златен стандард меѓу своите врсници, и покрај тоа што двапати ги смени сопствениците во последната деценија. Четири пати ја освои најдобрата драмска серија за „Game of Thrones“ и сега двапати за „Succession“.

Создаден од Џеси Армстронг, „Succession“ ги искривува ситниците, привилегиите и кревкото его на богатите, во овој случај семејство кое поседува медиумска империја и има одредена сличност со реалните семејства Мардок и Редстон.

Неодамнешните загуби на претплатници на Нетфликс ја фрлија забавната индустрија оваа година. Компаниите потрошија милијарди долари за да привлечат што повеќе клиенти на нивните нови стриминг услуги, само за да наместо тоа инвеститорите бараат профит. Акциите на сите големи забавни компании се намалија оваа година.

Тоа го направи Нетфликс совршена цел за водителот на Еми, долгогодишниот член на актерската екипа на „Saturday Night Live“, Кенан Томпсон.

„Игра со лигњи“ е натпревар во кој учествувате кога сте во огромни долгови и очајни за пари. Ќе се придружите на актерската екипа следната сезона? Нетфликс“, се пошегува Томпсон на почетокот на програмата, подоцна додавајќи дека ќе ја донира својата плата за ноќното шоу на компанијата. Церемонијата се одржа во театарот „Мајкрософт“ во Лос Анџелес и се емитуваше во живо на „Ен-би-си“ и услугата за стриминг на нејзината сестра „Пикок“.

Иако компанијата освои Еми награди дадени претходно во други категории, Нетфликс постигна само три во понеделникот вечерта. Дебитантската сезона на нејзината драма „Игра со лигњи“ освои награди за режија и глума, прва ТВ серија на јазик различен од англискиот што освои една од главните награди. Освои вкупно шест награди, изедначени за второто место од кое било шоу.

„Навистина се надевам дека „Игра со лигњи“ нема да биде последната неанглиска серија што ќе биде тука на Еми“, рече креаторот Хванг Донг-Хјук по добивањето на наградата за режија.
Сепак, една година откако ја освои наградата за најдобра драмска серија за „Круната“ и за најдобра ограничена серија за „Гамбитот на кралицата“, Нетфликс ги предаде двете категории на HBO.

Наградата Еми ја покажа широчината и длабочината на програмирањето на HBO и неговата поврзана услуга за стриминг, HBO Max. Комедиите „Хакови“ и „Бери“ освоија повеќе награди, како и „Еуфорија“, драма за развратните тинејџери. Серијата заработи шест награди, вклучувајќи ја и најдобрата актерка во драмска серија за нејзината ѕвезда Зендаја.

Најголем победник на вечерта беше „Белиот лотос“, драмедија на писателот Мајк Вајт за односот меѓу богатите гости и персоналот на хотелот во луксузното одморалиште на Хаваи. Исчисти во категориите ограничени серии, заработувајќи награди за пишување, режија и глума. Шоуто освои вкупно 10 награди.

HBO продолжува да испорачува наградувана програма бидејќи нејзиниот нов сопственик, Warner Bros. Discovery, се обидува да ги намали трошоците низ целата компанија. Главниот извршен директор Дејвид Заслав вети дека ќе го задржи финансирањето на HBO и претходно оваа година го обнови договорот со Кејси Блојс, шефот за програмирање на мрежата. Сепак, Блојс мораше да отпушти околу 14% од неговиот програмски персонал претходно оваа година. Компанијата, наводно, ќе отпушти повеќе вработени во вторник.

Најдобра хумористична серија беше единствената од трите врвни награди што HBO не ја освои во понеделникот вечерта. Таа награда отиде во рацете на „Тед Ласо“ на Apple. Приказната за американски фудбалски тренер кој ја презема командата на британскиот фудбалски тим сега ја освои наградата две години по ред, рана потврда за влезот на Apple во Холивуд. Технолошкиот гигант освои и најдобар филм на Оскарите претходно оваа година за „Кода“. „Тед Ласо“ заработи четири награди во понеделникот вечерта, вклучително и за режија и ѕвезда Џејсон Судеикис.

Иако наградите Еми најмногу се емитуваат на емитување ТВ, шоуто во последно време се претвори во крунисување на најдобрите емисии на премиум кабелските мрежи и услугите за стриминг. „Abbott Elementary“ и „Saturday Night Live“ беа единствените емисии што дебитираа на емитување и освоија награда во понеделникот вечерта.

„Вечерва ги славиме стотиците и стотици емисии кои беа произведени оваа година, а потоа доделуваме награди на околу пет од нив“, рече Томпсон за време на неговиот воведен монолог.