Стресот, хормоналната нерамнотежа и неправилната исхрана се најчестите причини за опаѓање на косата.

Прекумерното опаѓање на косата за кое не се знае причината може да биде голем проблем за жените кога станува збор за нивната самодоверба.

Можете да го намалите опаѓањето до одреден степен со избегнување на употреба на одредени производи чии состојки може да предизвикаат губење на косата. Потребно е да се внимава и на други состојби кои можат да доведат до опаѓање на косата.

Недостатоци во исхраната

Во вашата исхрана може да недостасуваат есенцијални хранливи материи како што се железо, бакар, цинк и протеини. Недостатокот на витамин Д е уште една причина за губење на косата. За да се избегне ова, се препорачува да се сончате што повеќе – се разбира, безбедно!

Хормонална нерамнотежа

По 30-тата година, жените може да доживеат хормонален дисбаланс што може да предизвика губење на косата. Ова обично е предизвикано од прекумерна конверзија на дихидротестостерон (DHT).

Проблеми со тироидната жлезда

Ако тироидната жлезда, која се наоѓа на предниот дел на вратот, произведува премногу или премалку тироидни хормони, тогаш циклусот на раст на косата може да се промени. Меѓутоа, ако имате проблеми со тироидната жлезда, ќе забележите други симптоми заедно со губење на косата, како што се зголемување или губење на тежината, чувствителност на студ или топлина и промени во отчукувањата на срцето.

Синдром на полицистични јајници (PCOS)

Жените со синдром на полицистични јајници (PCOS) имаат хормонален дисбаланс што создава повисоки од нормалните нивоа на андрогени. Ова често предизвикува раст на влакна на лицето и телото, додека косата на главата станува потенка. PCOS исто така може да доведе до проблеми со овулацијата, акни и зголемување на телесната тежина.

Стресот

Екстремниот стрес може да предизвика ненадејно опаѓање на косата кое може да трае неколку месеци. Минимизирањето на стресот преку вежбање, медитација, јога и масажа ќе ги намали шансите да доживеете губење на косата.

Kosa, opadanje kose

Масла кои можат да ви помогнат
За среќа, опаѓањето на косата може да се контролира до одреден степен со одредени домашни лекови кои се природни и ефективни за зачувување на косата, според Healthline.

1. Етерично масло од лаванда

Лавандата е позната по тоа што го забрзува растот на косата. Има својства кои помагаат да се изградат клетки и да се намали стресот. Истражувачите забележале дека помага и во растот на косата. Дополнителна придобивка што ја нуди е тоа што има антимикробни и антибактериски својства, кои исто така помагаат да се подобри здравјето на вашиот скалп. Измешајте 3 лажици масло од лаванда со масло како маслиново или стопено кокосово масло и нанесете директно на скалпот. Оставете ја да отстои и натопете ја во косата 10 минути пред да ја измиете со шампон. Оваа постапка можете да ја повторувате неколку пати неделно.

2. Етерично масло од пеперминт

Истражувањето спроведено со масло од мента покажа дека го зголемува бројот на фоликули, длабочината на фоликулите и целокупниот раст на косата. Исто така, помага да се промовира растот на косата за време на фазата на раст. Измешајте две капки есенцијално масло од пеперминт со кое било масло по ваш избор. Масирајте го скалпот – ова исто така делува како ослободување од стрес и оставете го да делува пет минути пред темелно да ја измиете косата со шампон и регенератор.

Ulje, eterično ulje, ekstrakt

3. Етерично масло од рузмарин

Освен растот на косата, доколку сакате да ја подобрите густината на косата, маслото за коса од рузмарин е одличен избор за вас. Има способност да го подобри генерирањето на клетките и делува како миноксидил со помалку несакани ефекти. Процесот на нанесување масло од рузмарин на скалпот е ист како и процесот на нанесување масло од лаванда.