Одлично е што секој може да го практикува, а со шест одлични чекори и малку вежбање, тоа може да се направи за помалку од 15 минути!

По контурирање, дебели слоеви на хајлајтер, совршено исцртани усни и веѓи, светот на убавината носи ново движење во кое преовладува природниот изглед и љубовта кон сопствената кожа.

Станува збор за изгледот без шминка, моментално најпопуларниот начин на шминкање, со кој со неколку козметички производи постигнуваме свеж изглед на кожата, беспрекорен тен, природен сјај и здрав изглед на усните. Одлично е за летните месеци кога поради високите температури особено внимаваме на изборот на козметика, па често не излегуваме од дома без водоотпорна пудра, маскара, гел за туширање и кармин. Пред две години стана вистински хит на социјалните мрежи, а за многу жени претставува идеална дневна шминка. Инфлуенсерката Дорин Зеленика им покажа на своите следбеници како изгледа нејзината рутина за блескав изглед во кратка ролна на Инстаграм за само пет минути!

Ниту многу познати убавици како Бела Хадид, Рози Хантингтон-Вајтли, Зендаја и Зои Кравиц не можат да одолеат на овој тренд, па редовно шетаат по црвениот тепих, барем навидум, речиси без шминка. Одлично е што секој може да го практикува, а со шест одлични чекори и малку вежбање, горниот изглед може да се направи за помалку од 15 минути!

1. Подгответе ја кожата со чистење

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Колку е кожата понегувана, толку помалку ѝ е потребна шминка, бидејќи на негувано лице производите за шминка полесно се нанесуваат и продираат подлабоко во кожата. Токму поради оваа причина, миењето на лицето со гел за чистење и нежен пилинг за отстранување на мртвите клетки треба да биде првиот чекор во постигнување на елегантен изглед без шминка. Ерин Ајаниан Монро, позната шминкерка од Лос Анџелес, воедно и шминкерка на популарните актерки Луси Лиу, Ел Фенинг и Дакота Фенинг, особено ја нагласува важноста од подготовка на кожата за нанесување шминка.

– Кога работам со манекенки и актерки, поминувам повеќе време на подготовка на нивната кожа отколку на шминкање. Многу е важно да го измиете лицето и да го масирате неколку минути пред да се нашминкате, бидејќи на тој начин природно го подготвувате за претстојните чекори како што се нанесување хидратантна крема и пудра. Неколку од нив сè уште не го чистат лицето пред спиење или пред да се шминкаат, но јас се обидувам на сите да им објаснам дека ова е еквивалентно на јадење од валкана чинија. Се е во подготовка, а ако кожата е во оптимална состојба, шминкерите се однесуваат многу подобро на неа – вели шминкерот.

2. Нанесете лесна основа

Следува незаменливиот чекор неопходен за целодневна хидратација на кожата – нанесување на тенок слој крем или лесен гел. Не е на место ако користите подлога која има двоен карактер, како кремата CC, која ја сака актерката Нина Добрев. Неговата софистицирана формула го храни, хидрира и штити (SPF 25), а во исто време го изедначува тенот, правејќи го мазен и сјаен.

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За совршената нега на кожата, одлична се покажа кремата од брендот Erborian Red Correct CC, која содржи зелени пигменти кои веднаш по нанесувањето помагаат да се неутрализира црвенилото на кожата и да се намали видливоста на пигментацијата. Едноставно нанесете тенок слој CC крем како што го правите вашиот дневен хидратантен крем или подлога. Како резултат на тоа, кожата се смирува и разубавува, а тенот е изедначен. Останува само да ги покриете неправилностите со лесен коректор и готово, барем што се однесува до основата.

Покрај оние склони кон црвенило, кај Ербориан мислеа и на други типови кожа, па може да се најде и ЦЦ крема за светла кожа која доаѓа во неколку нијанси, па Гел ЦЦ вода, исто така во неколку нијанси, со ултра лесна текстура. кој ја смирува и навлажнува кожата на сува кожа и CC Dull Correct наменет за ревитализација на сивата и уморна кожа на лицето, исто така збогатен со екстракт од корен од сладунец кој делува како антиоксиданс, влијае на слободните радикали и го прави тенот сјаен. Сите производи се дерматолошки тестирани и се одлична основа за нанесување на лесна летна шминка.

Играјте си со бронзер

Кога станува збор за бронзер, во изгледот без шминка, важи фразата дека помалку е всушност повеќе! Не можете да погрешите ако играте со мала количина златен бронзер за да додадете допир на топлина на кожата. За да добиете росен изглед на кожата, се препорачува да се нанесува само на високите точки на лицето, каде што природно ве сјае сонцето; челото, јаготките, брадата и носот. Во видеото за Vogue Guide to Face Sculpting and Sun-Kissing шминка, моделот Каја Гербер вели дека не излегува од дома без да нанесе барем малку бронзер на врвот на носот затоа што го сака малку исончаниот изглед што го дава. неа. Покрај наведените делови од лицето, мали количини можете да нанесете и на вратот, но не претерувајте!

Нагласете ги веѓите

Малкумина вљубеници во модата не се сеќаваат на моментот во 2011 година кога манекенката Кара Делевињ за прв пат прошета на модната недела во Лондон и во тој момент стана заштитно лице на еден од највлијателните трендови за убавина на денешницата – нагласените веѓи. Целиот свет зборуваше само за нејзината густа коса над нејзините очи, а сите го поставуваа истото прашање: како да ги копирате?

 

image

И денес, по повеќе од десет години, се уште се во тренд малку нагласените веѓи, со посебен акцент на природните форми со минимални „корекции“. Истото се одржува и во изгледот без шминка кој не бара ништо повеќе од малку гел за стајлинг и молив за пополнување на празнините. Целта е да изгледате што е можно поприродно, без прекумерен напор, но не е на место доколку посветите посебно внимание на истакнувањето на веѓите, бидејќи тие ќе го дефинираат остатокот од лицето и ќе го подигнат целокупниот изглед.

Минимализам на очите

image

Кога станува збор за очите, не треба да им обрнувате многу внимание во овој изглед. Темните палети полека стануваат минато, исто како и црните ајлајнери, бидејќи шминкерите веќе воопшто не ги препорачуваат, особено не за дневен изглед. Од друга страна, предност се дава на неутралните и земјените тонови со додавање на еден до два слоја маскара. Некои, пак, советуваат дека за да постигнете природен изглед, доволно е само виткање трепки и евентуално малку ласкав хајлајтер на очните капаци за кожата природно да блеска.

Неутрални усни

Друга важна работа кога креирате свеж изглед без шминка е суптилно акцентирање на усните. За да го одржите овој изглед, разголените кармини или сјајите можат да станат ваши производи за секојдневната верзија на шминката. Само погрижете се секогаш да избирате хидратантен производ кој не остава лепливо чувство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kendall (@kendalljenner)