Вода со лимон за почеток на денот: Дали овој напиток треба да биде топол или ладен

На интернет со години „циркулира“ информација дека секој човек треба да пие вода со малку исцеден лимон наутро на празен стомак. Дали е ова добра навика и колку е добра? Лимонот има многу поволни ефекти врз здравјето на луѓето, кои се познати веќе долги години, па не е чудно што во комбинација со вода може да донесе добри резултати. Oва се причините поради кои наутро треба да пиете чаша вода со стискање лимон. 1. Помага при слабеење Иако водата со лимон сама по себе нема да доведе до чудесно губење на тежината, таа дефинитивно може да ви помогне да...

Види повеќе

(Видео)Македонски кувар готви среде планина

Македонскиот кувар Ѓоко Ризов подготвува разни специјалитети среде планината Кожув. На неговиот инстаграм профил  ги објавува сите рецепти. Уникатен и неверојатен начин да се ужива во храната, како во нејзиното приготвување така и во нејзиното вкусување. Профилот на Ѓоко е спој на хедонизам и задоволство. Уживајте во видеата и добијте инспирација за некое вкусно јадење!   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View...

Види повеќе

Што најмногу се „гуглаше“ во 2022 година во светот

Зборот „Wordle“ е најпребаруваниот термин на пребарувачот „Гугл“ во 2022 година, како во светот, така и во САД. Станува збор за истоимена игра со загатки, која милиони луѓе ширум светот се обидуваа да ја решат секој ден. Играта е во сопственост на „Њујорк тајмс“, а е дизајнирана од американскиот софтверски инженер Џош Вардл во 2021 година. Досега има стекнато голем број симпатизери. Онлајн играта, која се игра еднаш дневно, му нуди на играчот шест шанси да открие таен збор од пет букви. Играта стана толку популарна што пребарувањата на гејмерите очајни за одговори на Google ги надминаа сите други...

Види повеќе

Погледнете ги најдобрите фотографии од Северната светлина од 2022 година

Зимата е тука, а тоа значи дека е време да ги откриеме најдобрите фотографии од Северната светлина во 2022 година. Благодарение на годишните награди за фотограф на годината на Северната светлина на Атласот Capture the Atlas, можеме да ги видиме овие спектакуларни и шарени погледи на поларната светлина . Оваа година има повеќе слики од кога било, благодарение на укинувањето на ограничувањата за патување. Од оддалечените агли на Арктикот до плажите на Нов Зеланд, фотографите патувале далеку и широко за да ја бркаат Северната светлина. Резултатите се визуелно сведоштво за убавината на природата, со неверојатните зелени, розови и жолти...

Види повеќе

Вака се запознале принцезата Дијана и Доди: Кратка романса за која се уште зборува целиот свет

Принцезата Дијана беше во брак со сегашниот британски крал Чарлс, но познато е дека нивната врска не била идеална и дека Чарлс цело време страдал поради Камила со која сега е во брак. На самиот крај од бракот со Чарлс, се шпекулира дека Дијана имала низа врски со истакнати мажи, во кои пронашла утеха, а последниот во серијата, богатиот египетски наследник Доди ал-Фајед, веројатно е најпознат во јавноста. Ал Фајед бил познат како наследник на исклучително богат татко Мухамед, кој своевремено бил сопственик на познатата стоковна куќа „Хародс“, фудбалскиот клуб Фулам, како и хотелот „Риц“ во Париз. Иако многумина...

Види повеќе

Уметникот Даниеле Бареси создава извонредни скулптури од овошје, зеленчук и сирење

Уметникот Даниеле Бареси е наградуван дизајнерски резбар. Наместо да ги скрши очекуваните материјали како дрво или мермер, тој ги позајмува своите таленти на нешто многу повкусно. Користејќи ја храната како неконвенционално платно, тој создава скулптури кои предизвикуваат воодушевување. И покрај нивните различни текстури и густини, Бареси навидум лесно го издлабува секој од нив за да открие убави цвеќиња и суштества кои се кријат зад кожата и кората. Бареси зборува за неговата уметност за резба на храна на речиси духовен начин. „Кога ќе го допрам мојот нож, мојот ум се предава на срцето и директно се пренесува на рацете, давајќи...

Види повеќе

Џорџ Клуни го поправаше фустанот на убавата Амал, која ги засени сите во црвено

Познатиот актер во Центарот Кенеди беше почестен за животните достигнувања, а на овој свечен настан дојде со својата убава сопруга Амал Клуни. Клуни (61) и помогна на сопругата Амал (44) со прекрасниот и раскошен црвен фустан кој го носеше на црвениот тепих. Таа носеше луксузен црвен фустан од модната куќа „Валентино“ со соодветна наметка која се заплетка на црвениот тепих додека фотографите се сликаа. Клуни беше фатен како го одвиткува долгиот додаток на Амал пред да се...

Види повеќе

Дејвид Бекам ги покажа своите вокални способности и воодушеви милиони следбеници

Пејачката и дизајнерка Викторија Бекам на Инстаграм објави видео од нејзиниот сопруг Дејвид Бекам, на кое поранешниот фудбалер пие кафе, гледа во мобилниот телефон и ја потпевнува песната „All I Want for Christmas Is You“ од пејачката Мараја Кери.   View this post on Instagram   A post shared by Victoria Beckham (@victoriabeckham) Дејвид најпрво не забележал дека Викторија го снима додека не успеал да „прободе“ висока нота, а Викторија се насмеала и потоа го привлекла вниманието на Дејвид. На почетокот му беше малку непријатно бидејќи таа го снима, се насмевна, но на крајот и го покажа својот вистински...

Види повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ