Тејлор Фриц ја освои својата прва титула на АТП Мастерс 1000 со тоа што на Рафаел Надал му го предаде првиот пораз во сезоната 2022 година во финалето на БНП Парибас Опен во неделата. Во најголемиот натпревар во неговата процутена кариера, Американецот победи со 6-3, 7-6(5) за да го освои својот втор трофеј на АТП турнејата.

24-годишниот фудбалер започна сеопфатен напад на Шпанецот за да му ја ускрати рекордната 37-ма титула на АТП Мастерс 1000 и да ја прекине неговата лична најдобра серија од 20 победи во сезоната.

Но, Фриц речиси никогаш не излегол на теренот за оваа победа што ја одреди кариерата. Откако го измени зглобот доцна во победата во полуфиналето над Андреј Рубљов во саботата, тој повторно го влоши проблемот на неговото загревање во неделата.

„Не можам ни да почнам да опишувам колку е смешно што можев да играм како што можам да играм денес“, рече Фриц, откако го исполни својот детски сон за победа во родната Јужна Калифорнија. „Никогаш не сум доживеал полоша болка во животот пред натпревар.

„Направивме многу работа пред натпреварот и поминав низ многу емоции пред натпреварот, од тоа што мислев дека нема шанси да играм до тогаш да ја направам целата оваа работа на глуждот, правејќи толку многу работи за да тоа. Излегов овде и тоа навистина не влијаеше на мене“.