Вежбањето и физичката активност придонесуваат не само за физичкото здравје, туку и многу помагаат во зајакнувањето на емоционалната стабилност, мотивацијата и виталната енергија.

Дали сте од оние кои нужно донесуваат низа новогодишни одлуки на крајот на годината? Дали се држеше до крај? Поставувањето цели е лесно, но нивното постигнување бара посветеност, трпение и стратегија. За почеток, ќе биде доволно да си ветите мали, но паметни лични промени за да го подобрите вашето здравје и среќа.

„Мирор“ ги пренесува искуствата на две сосема различни жени, како по возраст, така и по мотивите врз основа на кои донеле одредени одлуки. Тие ги споделија своите приказни за мали, но значајни подобрувања во физичката и менталната благосостојба преку физичка активност.

Салата ми помогна да го преболам раскинувањето
Карли (35) вели дека редовното вежбање и го зголемило нивото на енергија и самодовербата – па дури и помогнало да се справи со раскинувањето.

– Се сеќавам како еднаш го отворив плакарот и тажно воздивнав од огорченост од глетката на недопрени, неизносени патики кои зјапаа во мене од плакарот. Ги купив кога си ветив дека ќе се посветам на вежбање и грижа за своето тело и здравје. Тие венеа во својата кутија шест месеци, додека јас постојано ги прекршив моите ветувања за себе дека ќе бидам поактивен. Доста е, решив – рекла Карли.

– Бев уморен да се чувствувам неспособен, немоќен и тром, особено откако мојот начин на живот неодамна беше одреден од ситуацијата со пандемијата, а работата се сведе на седење и ограничување од изолација. Да не бев на моето биро, ќе бев на каучот и ќе гледав безброј серии. Морав и навистина сакав да излезам од таа рутина.

И навистина, кога ќе дојде моментот да се распадне и цврсто и искрено да си ветите дека „ќе ги облечете патиките од плакарот“ и ќе се впуштите во позитивни промени во вашиот живот, знајте дека најтешкиот чекор е направен и дека работите сега ќе почнат сами по себе да се случи, и вие исто така ќе ја вратите вашата животна енергија и едниот ќе го повлече другиот. Вежбањето ќе стане составен дел од вашата рутина, како утринското кафе или појадокот. Ќе сфатите дека се чувствувате фантастично после вежбање и дека производството на ендорфин во вашето тело ќе ве поттикне да се враќате за повеќе од оваа доза позитивна енергија.

За надминување на периодот по раскинувањето и влијанието на новите животни навики врз него, соговорникот вели:

– Неодамна излегов од врска и вежбањето навистина ми помогна емотивно да се справам со раскинувањето. Стариот јас веројатно ќе лежеше во мојата соба и ќе тагуваше, но новото јас се опорави и се пресели и се чувствуваше попозитивно за тоа. Пет месеци подоцна, телото ми е посилно, имам поголема издржливост и чувствувам дека имам повеќе енергија и самодоверба. Планирам да продолжам да вежбам – мојот залог ми го промени животот.

Пешачењето и планинарењето ми го решија проблемот со грбот
Од планинарење во село до десетминутни прошетки, пешачењето ѝ даде нов живот на Линда бидејќи наближува 60 години и има доста проблеми со грбот. Денес, нејзиниот грб е подобар, нејзината тежина е оптимална; тој веќе не го користи својот автомобил толку често (така што и заштедата на гас и еколошката свест може да бидат еден од резултатите).

, StoryLand

– Шетањето низ шумата во близина на мојата куќа, сонцето на мојата кожа и мирот насекаде околу мене, ме израдуваа исклучително што конечно решив да шетам повеќе оваа година и со тоа да му помогнам на мојот болен грб. Тоа беше многу едноставно решение и изгледа како многу едноставна одлука, но има толку позитивно влијание врз мојот живот – вели Линда.

Отсекогаш сум бил активен човек и до минатиот септември бев редовен корисник на салата, посетувајќи неколку часови неделно. Меѓутоа, поради проблемите со грбот не можев да вежбам што беше многу фрустрирачко и почнав да се здебелувам и да се чувствувам побавно и помалку енергично. Ова не беше начинот на живот што го посакував, особено кога се приближував до мојот 60-ти роденден и новата деценија од животот. Морав да направам нешто околу тоа и решив дека лесното одење е решението и мојот пат напред.

Затоа, треба да започнете постепено, со лесна прошетка до локалните продавници, објекти, трговски центри, паркови или излетнички места, поштата итн., а потоа да го зголемите растојанието и должината на времето што го поминувате во пешачење, и тоа во многу краток период ќе видите дека пешачењето стана составен дел од вашиот живот.од животот и активност без која повеќе нема да можете. Ќе ве нахрани со енергија, добро расположение и позитивни мисли.

– Почнав да сакам да го поминувам времето на отворено, затоа што тоа е можност да ја исчистам главата и чувството дека повторно го користам телото. Сега сум во канцеларија два дена во неделата, два дена работам дома, а на ручек одам на прошетка. Викендите ги користам и за да одам што подалеку и да ја зголемам километражата – продолжува задоволната Линда.

Затоа, не ги земајте вашите желби, цели и одлуки здраво за готово, бидејќи едноставно едноставно ветување или дури и едноставен облог може да резултира со фантастична позитивна промена во вашиот живот и ќе бидете благодарни и горди на себе што си дозволивте и си верувавте да истраете. во тие одлуки. Подоцна, секоја важна или голема одлука нема да биде кошмар бидејќи ќе знаете како да најдете поддршка во себе за да ја решите ситуацијата.