Хариет Еделман, независен претседател на Одборот на директори на Bed Bath & Beyond Inc., рече дека финансискиот директор Густаво Арнал ќе биде запаметен „по неговото лидерство, талент и раководење со нашата компанија“.

Лидерите на Bed Bath & Beyond тагуваат по смртта на главниот финансиски директор на компанијата Густаво Арнал.

Извршниот директор почина на 52-годишна возраст на 2 септември, потврди организацијата.

Канцеларијата на заменик-комесарот за информации од јавен карактер за полициската управа во Њујорк изјави за NBC News дека полицијата пронашла „52-годишен маж без свест и не реагирал“ во центарот на Менхетен, откако одговорил на повикот 911 околу 12:30 часот. на 2 септември. Канцеларијата соопшти дека мажот „изгледа дека страдал од повреди што укажуваат на пад од подигната положба“.

Од Канцеларијата на заменик-комесарот за информации од јавен карактер соопштија дека итната медицинска помош констатирала смрт на лице место.

Поединецот беше идентификуван како Арнал. Канцеларијата на медицинскиот преглед во Њујорк, Арнал починал од повеќекратни тапи трауми и дека си го одзел животот.

Во изданието од 4 септември, Bed Bath & Beyond истакна дека целата организација е „длабоко тажна поради оваа шокантна загуба“.

„Сакам да го изразам нашето најискрено сочувство до семејството на Густаво“, рече во соопштението Хариет Еделман, независен претседател на Одборот на директори на Bed Bath & Beyond Inc. „Густаво ќе го паметат сите со кои работеше поради неговото лидерство, талент и раководење со нашата компанија. Горд сум што бев негов колега и тој навистина ќе ни недостига на сите нас во Bed Bath & Beyond и на сите кои го имаа задоволство е да го познаваме. Нашиот фокус е на поддршка на неговото семејство и неговиот тим и нашите мисли се со нив во овој тажен и тежок период. Ве молиме придружете ни се во почитувањето на приватноста на семејството“.

Арнал се приклучи на Bed Bath & Beyond во мај 2020 година, откако претходно работеше во Avon, Walgreens Boots Alliance и Procter & Gamble.

„Во Bed Bath & Beyond Inc., г-дин Арнал беше клучен во водењето на организацијата низ пандемијата на коронавирус, трансформирајќи ја финансиската основа на компанијата и градејќи силен и талентиран тим“, се вели во соопштението на компанијата. „Тој исто така беше ценет колега во финансиската заедница.

Bed Bath & Beyond се соочува со предизвици. На 31 август, компанијата објави затворање на 150 свои продавници и откри дека ја намалува својата работна сила за 20 проценти.