Негата на кожата не застанува во основата на нашиот врат и деколте; а на остатокот од нашето тело му треба сериозно внимание.

Кога размислуваме за нега на кожата, обично мислиме само на производи како што се серуми, навлажнувачи, средства за чистење. Сепак, во нашата нега на кожата има многу повеќе од нанесување производи. Да не зборуваме дека грижата не застанува на основата на нашиот врат и деколте – и на остатокот од нашето тело му треба сериозно внимание.

Тоа е местото каде што доаѓа суво четкање. Веројатно веќе сте виделе сува четка или сте прочитале за познати личности како Синди Крафорд кои се фалат со нив.

Ова се четки за тело со дрвени рачки со цврсто спакувани, кратки, груби влакна. Има неколку придобивки што произлегуваат од нивното користење.

Што е суво четкање?
„Сува четкање“ е токму онака како што звучи – четкање на сува кожа без никаков производ – објаснува Кејт Меклаод, основач на нејзиниот истоимен бренд за нега на кожа.

Vrat, nega vrata, koža, nega lica

Д-р Барбара Штурм, доктор по естетика и основач на истоимената компанија за нега на кожа, објаснува дека се работи за антиинфламаторно лекување на кожата што вклучува чешлање на кожата нагоре и во ротација на стрелките на часовникот.

– Ова помага во отпушување на порите, механички го стимулира отстранувањето на сувата кожа, ја зголемува циркулацијата, го зголемува протокот на лимфата и ги отстранува токсините – објаснува докторката.

Кои се придобивките од суво четкање?
Постојат две главни придобивки кои доаѓаат од суво четкање: физичка ексфолијација и лимфна дренажа.

– Сувото четкање на телото ја зајакнува циркулацијата и лимфниот систем, мрежа од ткива и органи кои помагаат да се отстранат токсините од телото и да се спречи задржување на течности – објаснува д-р Штурм.

– Слично на масажата, четкањето го буди циркулаторниот систем и го подобрува протокот на крв, што и помага на лимфата да се движи побрзо низ телото и на крајот да ги филтрира токсините – продолжува Меклеод.

spa, žena, nega, masaža

Бидејќи сувите четки имаат дебели влакна, постои очигледна физичка ексфолијација која доаѓа заедно со вежбањето. Д-р Штурм вели дека ова може да помогне да се отклучат порите и да се отстранат мртвите клетки на кожата. Поради сите овие причини, таа додава дека сувото четкање може да го подобри тонот и еластичноста на кожата додека ја зацврстува нејзината површина, а со тоа ја намалува појавата на целулитот и открива посветла, помазна кожа.

Дали има несакани ефекти од суво четкање?
Единствениот начин да имате негативна реакција на суво четкање е ако користите премногу притисок, што може да предизвика иритација. Затоа, побарајте суви четки кои се нежни – особено ако имате чувствителна кожа.

Меклаод исто така забележува да ја прескокнете оваа практика ако имате изгореници од сонце.

Најдобар начин да користите сува четка
Д-р Штурм препорачува суво четкање два до три пати неделно, наутро, на сува кожа и пред туширање.

„Сува четкање е супер оживувачко, а потоа ќе сакате да се истуширате за да се ослободите од ронлив кожата и сите други нечистотии“, вели таа.

Што се однесува до методите, МекЛеод истакнува дека треба да се четкате однадвор навнатре – од прстите на нозете нагоре, кон срцето.

– Користете кратки нежни потези или мали ротации во насока на стрелките на часовникот – правете го тоа две до пет минути.