Потенцијалниот договор од 3 милијарди долари или повеќе би бил најголемата аквизиција на козметичкиот гигант досега.

Производителот на козметика Estee Lauder Cos Inc (EL.N) е во преговори за купување на луксузниот бренд Том Форд во договор од 3 милијарди долари, објави во понеделникот Wall Street Journal, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

Потенцијалниот договор би бил најголемата аквизиција на сопственикот на брендот Clinique досега, се вели во извештајот, додавајќи дека Есте не е единствениот заинтересиран за Том Форд.

Estee Lauder одби да коментира, додека Том Форд не одговори веднаш на барањето на Reuters за коментар.
Овој потег може да му помогне на Estee да ги зголеми своите луксузни понуди во време кога побарувачката за облека и додатоци од високата класа останува отпорна, бидејќи луксузните потрошувачи продолжуваат да се расфрлаат со стоки и покрај рекордната инфлација во САД.

Основана од модниот дизајнер Том Форд во 2005 година, луксузниот бренд е познат по својата машка облека, но исто така ја вбројува и женската облека, чантите, козметиката и парфемите како дел од својата производна линија.

Estee е особено заинтересиран за бизнисот за убавина на Том Форд и потенцијално би можел да бара лиценцирање на понудите за облека на брендот на друго место, се вели во извештајот.

Исто така познат по брендовите како La Mer и M.A.C., Estee Lauder, чии акции изгубија повеќе од 26% во вредноста оваа година, има пазарна вредност од 97,59 милијарди долари, според податоците на Refinitiv.