Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, продаде 7,92 милиони акции на компанијата во вредност од околу 6,88 милијарди долари, според серијата финансиски документи објавени во вторникот вечерта.

Неговите трансакции се случија помеѓу 5 и 9 август, открија поднесоците на SEC, по годишниот состанок на акционерите на Tesla во 2022 година на 4 август во Остин, Тексас.

Претходно оваа година, извршниот директор на Tesla и SpaceX изјави на социјалните мрежи дека „не планира понатамошна продажба на TSLA“ по 28 април.

Таа недела, поднесоците на SEC открија дека Маск продавал блок акции во неговиот производител на електрични автомобили во вредност од околу 8,4 милијарди долари.

Mилијардерот е во средината на спорна правна битка со Твитер, гигантот за социјално вмрежување што се согласи да го купи во април за околу 44 милијарди долари или 54,20 долари по акција.

Во услови на севкупен пад на пазарот, цената на акциите на Twitter и цената на акциите на Tesla паднаа после тоа.

До 8 јули, Маск изјави на Твитер дека го раскинува договорот. Тој го обвини Твитер дека не му ги дал сите информации што му биле потребни за да продолжи со купувањето и дека го потценил бројот на ботови, спам и лажни сметки на својата платформа.

Твитер поднесе тужба за да се осигура дека договорот за Маск ќе се реализира за ветената цена, што би претставувало неочекувано за многу од неговите акционери.

Маск не прецизираше од кои партнери се плашеше дека ќе се откажат од плановите за финансирање на трансакцијата на Твитер со него.

На почетокот на мај, Маск имаше договорено финансирање со капитал од 19 различни партнери, вклучително и принцот на Саудиска Арабија Алвалид Бин Талал Бин Абдулазиз Алсауд, Катарскиот холдинг, ризичните фирми Sequoia, фондот за раст на DFJ, Vy Capital и берзата за криптовалути Binance.

Тој, исто така, рече дека ќе купи дел од неговите акции назад ако не мора да продолжи со купувањето на Твитер.

Ако договорот со Твитер не се случи, тој ќе размисли да создаде своја социјална платформа X.com, додаде тој.

Акциите на Tesla се тргуваа речиси рамномерно по завршувањето на вестите. Тесла се затвори на 850 долари, што е пад за нешто повеќе од 2% за денот во вторникот, пред да бидат објавени инсајдерски продажби на Маск вредни речиси 7 милијарди долари преку поднесувањето на документите од SEC.