Eлон Маск има нова прогноза за неговиот голем проект на Марс – и тоа е побрзо отколку што може да мислите.

„Ќе бидам изненаден ако не слетаме на Марс во рок од пет години“, изјави Маск за магазинот Тајм, за SpaceX да го однесе човештвото на Марс во приказна објавена во понеделник.

Маск, 50-годишниот основач и извршен директор на SpaceX, кој беше прогласен за личност на годината од Time, има големи планови за Црвената планета: имено, самоодржлив град со хидропонски фарми на соларна енергија каде луѓето ќе можат трајно да живеат, 34 милиони милји подалеку од Земјата.

„Следната навистина голема работа е да се изгради самоодржлив град на Марс и да се донесат животните и суштествата на Земјата таму“, изјави Маск за Time. „Некако како футуристичка Ноева арка. Ќе донесеме повеќе од две, иако – малку е чудно ако има само две“.

Во февруари, експертот за вселенска политика и професор на Државниот универзитет во Аризона, Грег Отри, изјави за Business Insider дека Маск најверојатно нема да стигне до Марс барем до 2029 година, со или без помош на НАСА.

Други вселенски експерти велат дека Марс веројатно воопшто не може да одржи долгорочно човечко населување. Самиот Маск изјави за непрофитната организација XPrize во април дека некои астронаути „веројатно ќе умрат“ на пат кон Марс.

 

, StoryLand

Маск – моментално најбогатиот човек на светот, со нето богатство од 247 милијарди долари, според Форбс – исто така има учинок за поставување на нереални временски рокови за технолошки напредок.

Во 2016 година, Маск објави на Твитер дека целосно самоуправувачките автомобили на Тесла ќе бидат достапни за приближно две години. Во 2019 година, тој вети 1 милион Тесла „Роботакси“ до 2020 година. Компанијата „Боринг“, која Маск ја основа во 2017 година за да изгради брзи патнички тунели во големите градови, се чини дека се откажа од проект во Чикаго и одложи уште еден во близина на Вашингтон и Балтимор .

„Точноста не ми е силен адут“, призна Маск за време на разговор за заработка минатата година.

SpaceX, неодамна проценет на 100 милијарди долари, е главен играч во денешната вселенска трка: во април, на компанијата и беше доделен ексклузивен договор на НАСА да постави американски астронаути на Месечината за прв пат од 1972 година.

Но, Маск изјави за Тајм дека не мора да се обидува да заработи пари од Марс. Наместо тоа, рече тој, повеќе се работи за она што се чувствува „возбудливо“, вклучително и севкупната цел „да се направи животот мултипланетарен и да се овозможи човештвото да стане цивилизација во вселената“.

SpaceX ги редефинира стандардите за одржливост во воздушното инженерство откако беше лансиран во 2002 година, со што стана првата компанија која повторно употреби ракета за мисија на НАСА во 2017 година. Во мај, таа стана првата приватна компанија во историјата која носи астронаути до и од Меѓународната вселенска станица .

Доаѓањето таму не беше лесно. Имено, SpaceX речиси го банкротира Маск во 2008 година по серијата неуспешни лансирања на ракети. Минатиот месец, Маск на вработените им испрати писмо во кое вели дека SpaceX би можел повторно да биде во „вистински ризик од банкрот“ – но во понеделникот за Time изјави дека писмото е главно мотивациска тактика.

„Не можеме да ја изгубиме предноста или да бидеме самозадоволни“, рече тој.

SpaceX има и други проблеми.

, StoryLand

Во вторникот, поранешната инженерка на SpaceX, Ешли Косак, напиша авторски текст во Lioness во која изјави дека била сексуално вознемирувана во текот на последните четири години во компанијата. Таа напиша дека „мизогинијата е неконтролирана“ во SpaceX и дека Маск „ги користи инженерите како ресурс што треба да се минира, наместо како тим што треба да се води“.

Подоцна во вторникот, уште најмалку пет поранешни вработени во SpaceX проговорија за вознемирување во компанијата, според The ​​Verge.

И минатиот месец, CNBC објави дека голем број долгогодишни вработени во SpaceX, вклучително и двајца потпретседатели и висок директор, ја напуштиле компанијата по понуда за купување поврзана со распоредот за стекнување акции на вработените.